PrevenceRady a tipyZdraví

Pozor na zdravotní rizika, která přes léto nejčastěji podceňujeme

I když jsme zpravidla nemocní více přes zimní a jarní období, i léto si pro nás připravuje zdravotní výzvy, na které bychom neměli zapomínat. Víte, jaké zdravotní hrozby vás mohou potkat v létě? A čemu se vyhnout, abyste zbytečně neohrožovali své zdraví? Podívejte se na přehled letních nebezpečí spolu s námi.  

Pozor na koupání a mokré plavky

Během letních měsíců se pouštíme do koupání v nejrůznějších rybnících, jezerech i řekách. Pozor by si v tomto případě měly dávat především ženy, a to na koupání v doslova pochybných vodách a dbát na důslednou hygienu. Riziko je spojené také s mokrými plavkami, které si po koupání nesundáte. Právě vlhké, neprodyšné a prohřáté plavky jsou živnou půdou pro kvasinky rodu Candida albicans, které po přemnožení způsobují nepříjemnou mykózu. Doporučujeme se tedy po koupání převléknout do suchého.

Klimatizace

Klimatizace nám sice v mnoha chvílích pomáhá zvládat tropické teploty, ale její časté používání sebou může nést i mnohé zdravotní potíže. Příčinou může být nejen nevhodně nastavená teplota, která může mít na svědomí i nachlazení, ale také špatná údržba. Klimatizací se do vzduchu dostává prach, plísně i alergeny a může tak způsobovat problémy s dýcháním.

Snažte se proto při používání klimatizace myslet na tato pravidla, teplota by měla být maximálně o 5 stupňů nižší než je ta venkovní, vyhněte se přímému proudu klimatizovaného vzduchu a pravidelně klimatizaci čistěte.

Rizikový písek?

Rádi se válíte v písku na plážích? I zahrabávání se až po krk na veřejných plážích může být však zdraví nebezpečné. Plážový písek totiž obsahuje řadu nebezpečných bakterií. Riziko je spojeno především s výskytem průjmových a gastrointestinálních onemocnění. I po řádění v písku si tak nezapomeňte řádně umýt ruce.

Pozor na sluneční paprsky

Nanášení krému s UV faktorem je dnes již poměrně běžné. Mažete se však, i když je zataženo? Dlouhodobý pobyt venku, a to i když sluneční paprsky střídají mraky, by měl být doprovázen aplikací krému s ochranným faktorem. Přes mraky totiž proniká až 80 % slunečního záření a vaše pokožka se tak může snadno spálit.

Jídlo v létě

Během teplých letních dnů mohou riziko představovat i některé potraviny a jejich úprava, časté jsou proto otravy z jídla. Potraviny totiž obsahují bakterie, které se však při špatném skladování či přípravě rychle rozmnožují. Pozor především na jídlo položené na slunci při grilování, letní pikniky apod. Rizikem je například salmonelóza či kampylobakterióza, které patří mezi nejčastější průjmová onemocnění. Snažte se také nekonzumovat rizikové potraviny, jako je například majonéza, zmrzlina, mléčné výrobky či maso, na pochybných místech.

Zapomínáte pít

Problémem mnoha osob je to, že jednoduše zapomínají pít, což bývá během letního období opravdu rizikové. Snažte se proto organismus pravidelně hydratovat a sledovat, kolik toho za den vypijete. Během horkého léta totiž velké množství vody přes den vypotíte. Cítit pak můžete slabost, únavu i bolesti hlavy. Optimální příjem tekutin je cca 0,3 litru na 10 kilogramů hmotnosti. Během letních dnů můžete tento denní příjem zdvojnásobit.

Úpal a úžeh

I když je úpal i úžeh zapříčiněn vždy trochu jinou příčinou, jedná se v obou případech o přehřátí organismu. Tyto stavy byste v žádném případě neměli podceňovat a v ideálním případě byste se proti nim měli preventivně chránit. Prevencí je samozřejmě dostatečná hydratace organismu, pobyt spíše ve stínu, na přímém slunci používat pokrývku hlavy a při práci a sportu se držet jen ve stínu, aby nedošlo k přehřátí organismu. Ten se projevuje nevolností, bolestí hlavy, horečkou i poruchou vědomí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button