Prevence

Koupel z jalovcových bobulí jako lék na revmatismus aneb jaké účinky vám jalovčinky přinášejí

Jalovcové bobule, jinak také označované jako jalovčinky, jsou tmavě zbarvené plody jalovce. O opravdické bobule však nejde – z botanického hlediska jsou to šišky. Ty jsou zabalené v dužině, proto jalovčinky vypadají jako bobule. Jalovcové bobule můžete používat v kuchyni jako zajímavé koření či při výrobě alkoholických nápojů. Důležité však je, že jalovcové bobule jsou bohaté na antioxidanty a přínosné vašemu zdraví. 

Použití v kuchyni

Jelikož jsou jalovčinky plodem jalovce, používají se podobně jako jalovec při přípravě zvěřiny a ryb. Hodí se také při přípravě masových omáček. Přinášejí do jídla typickou vůni lesa a jemnou hořkost. A že jste jalovcové bobule ještě neobjevili? Užívají se již od starověku především jako účinný močopudný prostředek. Navíc mají velmi příznivý vliv na vaše trávení. Zbavují vás problémů, jako je nadýmaní a zácpa. Pozitivní vliv mají i na dýchací soustavu.

Jaké zdravotní výhody vám přináší konzumace jalovčinek?

Silný antioxidační účinek

Jedním z hlavních přínosů bobulí z jalovce je jejich obsah antioxidantů. Antioxidanty preventivně chrání vaše tělo a pomáhají předcházet mnohým chorobám, které na vás v dnešním světě čekají. Bojují s volnými radikály a chrání tělo před nádorovým bujením. Bobule totiž obsahují polyfenolické sloučeniny, známé jako bioflavonoidy či flavonoidy. Tyto sloučeniny jsou často tím nejcennějším v ovoci a zelenině.

Přírodní antiseptikum

Esenciální olej z jalovce je skvělým antiseptickým prostředkem, má vliv na ničení bakterií. Olej může být účinný při léčbě infekcí pokožky a dýchacích cest. Stačí esenciální olej použít jako rozprašovač rozředěný spolu s vodou či jej nakapat do aromalampy.

Zlepšuje stav vaší pokožky

Použití jalovcových bobulí ve formě esenciálních olejů je skvělé především pro vaši pokožku. Pomáhá v hojení ranek a kožních problémů, jako je vyrážka či ekzém. Esenciální olej má totiž skvělý protizánětlivý vliv a chrání vás před mnohými komplikacemi, které by mohly se zanedbáním zdraví kůže přijít. Někdy bývá jalovcového oleje používáno jako skvělé k prevence ke ztrátě neestetické celulitidy.

Má pozitivní vliv na trávení

Pokud se naučíte používat jalovcový olej či jalovcové bobule ve své kuchyni, ulehčíte svému trávení. Navíc jsou jalovčinky účinné jako silné diuretikum.

Pomáhají klidnému spánku

Esenciální olej z jalovce prošel několika výzkumy a výsledek byl takový, že tento esenciální olej by měl mít pozitivní vliv na spánek a váš odpočinek.

Ochránce proti vzniku rakoviny v těle

Mnoho bylin a potravin má vysokou antioxidační aktivitu a mezi ně patří také jalovcové bobule. Ty by mohly sloužit jako účinná prevence proti vzniku rakoviny v těle.

Zdravé srdce

Pravděpodobně díky antioxidačním vlastnostem pomáhají jalovcové bobule zlepšit funkci srdce. Mimoto pomáhají snížit vysoký krevní tlak.

Zdraví kloubů

Velký vliv mají jalovčinky také v oblasti revmatologie. Jsou skvělým prostředkem k léčbě bolestivých kloubů a páteře. Užívat můžete přímo bobulky jalovce, které stačí jednou týdně rozžvýkat, nebo si dopřát koupel s jalovcovými plody. Stačí povařit plody jalovce, klidně sušené, a několik snítek jalovce. Přecedit a vlít do připravené horké vody. Koupel byste si pro posílení celého těla měli dopřát alespoň dvakrát týdně. Jalovčinky můžete užívat také ve formě jalovcového vína či tinktury. K zevnímu použití na pokožku poslouží esenciální olej či doma vyrobené pleťové tonikum anebo dokonce maska na pleť z jalovčinek.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button