PrevenceZdraví

Objímání je zdravé, potvrzují to i vědci

Objímání je silný výraz toho, že k někomu cítíme lásku, obdiv, máme radost a prožíváme štěstí, ale funguje i v opačném případě, např. při smutku. Je to jakási forma soucitu, péče i útěchy. Rodinná terapeutka Virginia Satir je přesvědčená o tom, že bychom se měli objímat až 4x denně. Je to k nevíře, ale tohle z nás nedělá nikdo. Přitom objetí je pro naše zdraví a životní pochody velmi důležité. Potvrdili to i vědci. Co vám přinese objímání?

Posiluje imunitní systém a životní pohodu

Jemný tlak na hrudní kost aktivuje čakru Solar Plexus, která následně stimuluje brzlík a tím reguluje produkci bílých krvinek v těle.

Pomáhá, když někdo truchlí

Poskytuje opravdovou útěchu, uklidňuje bolest i duši a dodává sílu pokračovat a netrápit se.

Snižuje stres a příznivě ovlivňuje svaly a napětí

Vřelým objetím se sníží hladina kortizolu, která má vliv na prožívání stresu. Studie pocházející z roku 2013 ukázala, že účastníci, kteří měli 15 minutový rozhovor se svým vzdáleným partnerem prostřednictvím humanoidního zařízení v životní velikosti, měli výrazně nižší úroveň stresu, než ostatní, kteří konverzovali pomocí mobilních telefonů. Objetí zlepšuje náladu a poskytuje teplo a pocit blízkosti. Dále uvolňuje svaly a zmírňuje napětí v těle. Tlumí bolesti zejména v oblastech měkkých tkáních.

Podporuje zdraví člověka, snižuje strach a úzkost

Objetí je dáváno také do souvislosti s nižším rizikem nemocí. Tím, že objetí omezuje stres, nedopadají na tělo jeho negativní účinky. Studie z roku 2014 zahrnující 404 dospělých účastníků, zjistila, že objetí a sociální interakce, eliminují stres a předcházejí nemocem podporou imunitního systému. Taktéž snižuje strach a úzkosti – opět prověřeno studií publikovanou asociací pro psychologickou vědu. Dotyky totiž odstraňují strach u lidí s nízkou sebeúctou.

Zlepšení nálady je dáno zvýšením hladiny oxytocinu, tzv. hormonu lásky, který vede ke štěstí a euforii. Objetí příznivě ovlivňuje nervový systém – hlavně parasympatický.

Začněte se tedy objímat ještě více, než jste to dělávali doposud. Je to ta nejjednodušší varianta, která vám přinese pocit štěstí a zdraví. Beze slov také vyjadřuje skutečné emoce.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button