PrevenceRady a tipy

Přinášíme vám 8 důvodů, proč je důležité dopřát si pravidelnou relaxaci

Žijete aktivním životem, který vám neposkytuje příliš mnoho času na odpočinek? A necítíte se unavení a bez energie? Relaxace je stejně důležitá jako přísun jídla či sport. Neměli byste na ni zapomínat, ba naopak, vytvořte si každodenní rituál, u kterého si alespoň na hodinu odpočinete. Spojte ho se šálkem čaje, četbou knihy, novin, spánkem nebo posloucháním vaší oblíbené hudby. Hodina odpočinku vás nabudí stejně jako hodina strávená v posilovně.

Naučte se relaxačním technikám

Nejrůznější relaxační techniky, mezi které patří např. klidný pobyt v přírodě, poslouchání hudby či zvuků přírody, lehké protažení, jóga, rozjímání, taiči či masáž, prospívá vašemu tělu. Nejenže zklidní tělo, ale také mysl. Působí preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním, vysokému krevnímu tlaku a zbytečným nehodám, které vznikají v důsledku přetížení a únavy.

relaxace

Proč si dopřát pravidelnou relaxaci?

  1. Snížení krevního tlaku

Během relaxace, ať už vleže na lůžku, vsedě nebo při lehkém protažení, se vaše tělo uklidní. Nevykonává žádnou těžkou fyzickou aktivitu a oběh krve se zpomalí. Celé tělo i dech se zklidní. Dochází ke snížení krevního tlaku. Relaxace se stává dobrou prevencí proti vysokému krevnímu tlaku.

    2. Zpomalení tepové frekvence

Souvisí se snížením krevního tlaku. Tělo v poklidu zpomaluje tep a celé odpočívá.

    3. Zpomalení rychlosti dýchání

Dech se zpomaluje, tělo se uvolňuje a dech se prohlubuje. Nedýcháte již zrychleně a pouze povrchově, ale hloubkově, což je pro vaše tělo velmi prospěšné. Celý organismus je obohacen kyslíkem a tělo se dokonale prokrví od hlavy až po konečky prstů.

     4. Lepší průtok krve

Krev protéká celým tělem. Organismus má čas a především klid vést krev celým tělem a krev se dostává i do velkých svalů.

     5. Snižuje se svalové napětí

S tím souvisí také snížení chronické bolesti. Svaly se uvolňují, nejsou stažené a vaše tělo odpočívá. Svaly se nestahují a mohou se regenerovat.

     6. Zlepšení koncentrace

Po odpočinku, třeba i ve formě spánku, si budete připadat lépe koncentrovanější. Vaše mysl si odpočine a vypustí zbytečné problémy. Tím pádem se v mysli uvolní místo pro další řešení problémů, lépe se soustředíte a odpočatá mysl i oči se snáze koncentrují.

     7. Dobytí energierelaxace

V neposlední řadě vám odpočinek přináší množství energie. Odpočaté tělo i mysl je bystřejší, lépe reaguje a přijímá nové zkušenosti. S relaxací bude váš život příjemnější a paradoxně aktivnější.

    8. Posílení sebedůvěry

Během relaxačních cvičení, např. při józe či taiči, dochází také k posílení těla a vaší sebedůvěry. Učíte se správnému dechu, soustředění, ovládání těla a cítíte se silnější, fyzicky i psychicky.

A nezapomínejte, relaxujte kdykoliv a kdekoliv.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button