PrevencePřírodní léčbaRady a tipyZdraví

Oil pulling je starou metodou pro podporu zdravé ústní dutiny

Lidé v dávné minulosti neznali zubní kartáček a zubní pastu, přesto si mnoho z nich dokázalo udržet krásné zuby a zdravou ústní dutinu. Je to tím, že znali metody, jak o orální zdraví pečovat a jedna z těchto metod se nazývá oil pulling. Je to praxe stará tisíce let, kterou dodnes praktikuje nespočet lidí po celém světě.

Co je to oil pulling?

Oil pulling je proces, při kterém se různé zdravé oleje převalují po určitou dobu v ústech s cílem zlepšit celkové zdraví ústní dutiny. Oil pulling se začal praktikovat v Indii už před tisíci lety a existuje řada různých olejů, které se pro tyto účely běžně používají. Oil pulling je známý tím, že odstraňuje bakterie a toxiny z vašich úst, ale je velmi důležité na konci olej nepolykat, ale naopak ho vyplivnout. Někteří lidé používají oil pulling každý den jako časově náročnější alternativu ústní vody, někteří ho používají třeba jen několikrát do měsíce. Existuje poměrně málo olejů, které lze použít, ale nejoblíbenější jsou kokosový a sezamový olej. První z nich je lepší pro bělení zubů, zatímco druhý je známý pro své vlastnosti proti plaku a bakteriím. I když převalování oleje v ústech zabere více času než jakákoli jiná ústní voda, neoficiální důkazy pro tuto metodu jsou dobře známé a důvěryhodné po celém světě.

Vhodný je kokosový olej.

Jak na to?

Proces oil pullingu je vlastně docela jednoduchý a je v podstatě stejný jako při použití běžné ústní vody, až na to, že zabere delší dobu.

  • Vložte 2 čajové lžičky oleje do úst – nepolykejte.
  • Převalujte olej v ústech zhruba 15 minut a dávejte pozor, aby vám žádný olej nestékal do krku.
  • Konzistence časem zhoustne, protože se olej mísí se slinami a dalšími sloučeninami z vašich úst.
  • Olej vyplivněte.
  • Vypláchněte si ústa teplou vodou nebo dokonce teplou slanou vodou, abyste odstranili mastnou chuť.
  • Nakonec je rozumné vyčistit si zuby, abyste odstranili přebytečné bakterie.

Výhody oil pullingu

Oil pulling má mnoho působivých výhod, včetně detoxikace těla, snížení bolestí hlavy, podpory čisté pleti, odstranění plaku a bakterií, bělení zubů a zvýšení energie.

Bělení zubů

Nejčastějším důvodem pro použití oil pullingu je bělení zubů. Díky antibiotickým a antivirovým vlastnostem vám může pomoci proříznout vrstvu plaku a nečistot na vašich zubech, odstranit tyto bakterie a nežádoucí toxiny a zanechat za sebou zářivý úsměv.

Orální zdraví

Pokud jde o zlepšení dentální hygieny, oil pulling dokáže doslova „vytáhnout“ toxiny a potenciální patogeny z mezizubních prostor, rozbít bakteriální kolonie na těžko dostupných místech a usnadnit vypláchnutí úst a zabránit vzniku dutin, zápachu z úst a onemocnění dásní.

Více energie

Existují neoficiální tvrzení, že tato praxe vám může také poskytnout více energie, možná proto, že některé z těchto zdravých tuků jsou absorbovány tkáněmi v ústech.

Odstranění bolesti hlavy

Dalším skvělým důvodem pro vyzkoušení této každodenní praxe je odstranění bolestí hlavy. Mnoho lidí uvádí, že denní nebo týdenní oil pulling může pomoci snížit zánět a předejít bolestem hlavy, než začnou.

Detoxikace

Zatímco olej je primárně uchováván v ústech, část tohoto oleje se dostane do vašeho krevního oběhu, kde může pomoci zlepšit funkci jater a zlepšit zdraví ledvin.

Hormonální rovnováha

Výzkum zjistil, že oil pulling může mít vliv na hormonální hladiny, což je dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí vyrovnat své hormony nebo kteří trpí hormonálními stavy, jako je porucha štítné žlázy.

Vzhled kůže

Antioxidanty, které se nacházejí v různých olejích, jsou dobře známé pro své účinky na vzhled pokožky. Použitím oil pullingu budou některé z těchto prospěšných tuků schopny působit na pokožku obličeje a těla, napomáhat eliminaci vrásek, zmírňovat známky stárnutí a zlepšovat elasticitu.

Vedlejší účinky

Navzdory různým zdravotním přínosům existují některé potenciální vedlejší účinky, kterých byste si měli být vědomi.

  • Suchost v ústech: Olej může způsobit dehydrataci v ústech a může nějakou dobu trvat, než se vrátí normální hydratovaná rovnováha, což vede k suchosti v ústech. Pokud to s olejem přeženete, může se objevit také zvracení a nevolnost.
  • Zubní kaz: I když má oil pulling zubnímu kazu předejít, pokud si špatně vypláchnete ústa a zůstane vám v nich množství oleje, může naopak kaz podpořit.
  • Vdechnutí nebo polknutí: Pokud omylem olej spolknete, může se objevit nevolnost. Vdechnutí by mohlo způsobit řadu komplikací.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button