Zdraví

Křeče v nohou

Křeče v nohách vznikají stejně jako všechny ostatní druhy křečí z mnoha různých příčin. Vyskytují se poměrně často, protože svaly nohou bývají přes den nejvíce zatěžovány – dlouhodobá chůze, sedavé zaměstnání, nevhodná obuv s příliš vysokými podpatky, plavání či jiné fyzicky náročné aktivity vedou ke vzniku křečí u mužů i žen různého věku.

Křeč vás může překvapit kdykoliv během dne i přímo při sportovním výkonu, nezřídka však také v noci. Kromě výše jmenovaných mohou být důvodem vzniku křečí v nohou také zvýšená konzumace alkoholu a kouření nebo vážnější onemocnění, jako je například cukrovka, problémy se žílami či latentní tetanie.

Křeče v důsledku nedostatku hořčíku

Nedostatek hořčíku se může projevovat pouze ve svalech či orgánech, hodnota hořčíku v krvi může být normální. Mezi příčiny nedostatku hořčíku patří stavy silného pocení, alkoholismus, těhotenství, jednostranné diety, silná fyzická námaha či stres, onemocnění štítné žlázy nebo cukrovka, nedostatečný přísun tekutin a další. Chybějící hořčík lze do těla doplnit pomocí léků nebo v přírodní podobě. Mezi zdroje bohaté na magnézium patří různá semínka (třeba mandle), banány, maliny, hrozny, broskve nebo borůvky.

Co pomáhá odstranit křeče v nohách?

 • dostatečný příjem tekutin a minerálů (hlavně magnézium, vápník)
 • pravidelné pestré pohybové aktivity
 • eliminace dlouhodobého sezení, korekce sedu, stoje a chůze
 • obuv vzdušná, dostatečně pružná a správně klenutá
 • techniky svalové relaxace a protažení (strečink)
 • svalová masáž, vhodné mohou být střídavé koupele
 • střídavá aplikace tepla a chladu vedoucí k reflexnímu prohřátí
 • k reflexní aktivaci svalů nohou přispívá chůze naboso po přírodním terénu

Co dělat, když vás zaskočí křeč?

Křeče ve stehnech

Při křeči stehenního svalu je nutné zaujmout polohu, při níž se natahuje ten konkrétní sval, který je křečí postihnut. Při křeči na zadní straně stehna je vhodné zaujmout polohu vleže a zvednout nataženou nohu (nejlépe s dopomocí). Při křeči na přední straně stehna je nutné končetinu v koleni pokrčit.

Dále je vhodné stehenní sval jemně, ale pevně masírovat prsty tak dlouho, dokud bolest nepoleví. Po uvolnění křeče se nedoporučuje vracet ke cviku respektive pohybu, který ji vyvolal, protože je téměř jisté, že se pak křeč objeví znovu.

Křeče v chodidlech

Postavte se celou vahou na přední část chodidla dané nohy. Jakmile první křeč poleví, postiženou část chodidla jemně namasírujte.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

omentářů

 1. Mě nikdy nepřepadla křeč když jsem byla vzhůru,ale pokaždé když spím po nějakém sportovním výkonu nohou (výlet na kole, dlouhý průvod, nebo tanec) tak dostanu křeč v lýtku..nikdy jsem ji neměla jinde, a vždycky to bylo v noci a to je mi teprv 18 a děje se mi to skoro každý měsíc..já si dycky sednu, chytím si chodidlo a protáhnu si nohu až k tělu..jiná osoba mi ve spánku asi nepomůže:D

 2. Křeče mne berou nejvíce po víkendu, kdy se konzumuje alkohol. Zabírá mi „babská“ rada. Jako prevence 7 květů sedmikrásky co týden, při akutním stavu 20-30 květů sedmikrásky. (utrhnout a sníst). Po rozžvýkání přijde velice rychle uvolnění křečí. Ted na zimu jsou sedmikrásky méně „výživné“, navyšují se tedy dávky dle potřeby.

 3. Já řeším křeče v nohách vždy, když ulehnu do postele tím, že cvičím – ležím, nohy natažené, zalomím chodila a směruji prsty směrem k obličeji. tím natahuji všechny svaly, šlachy jiným směrem, než směrují ve dne při chůzi a chození. procvičuji víckrát i v noci, kdykoliv se probudím.

 4. Mě chytá křeč do levého stehna z vnitřní strany,kde mám velkou křečovou žílu.Nikdy přes den,ale kolem půlnoci v průměru,každý pátý den.Dříve to bylo obden,ale na radu jsem začal více solit,tak se vše zlepšilo.Hořčík doplňuji pravidelně.Bolest je obrovská a nejde nikterak sval natáhnout a kolikrát v slzách sotva namažu olivovým olejem(je-li po ruce).Když křeč odezní,tak mě to místo ještě hodně bolí i ráno a cítím to i celý den.Těžko pak usínám…jdu k doktorovi,to se nedá..Minule mi dával hořčík a nic se nezměnilo.Tak doufám,že mi teď pomůže alespoň s tím křečákem..

 5. Mívám to hlavně k ránu, kdy ještě spím a probouzím se. Protáhnu se a okamžitě cítím, jak to přichází v plné parádě hlavně ve stehnách a i lýtkách. Okamžitě se doplazím k vodovodu a vypiji hodně vody třeba i čtyřikrát po sobě tři deci a funguje to rychle. Zkuste,třeba Vám to taky pomůže, u mě to funguje stoprocentně. Pak to chce magnézii a zvýšit příjem tekutin a je to.

 6. TAKE MAM V NOCI KRECE V LYTKACH A NEJHORSI TO JE JAK TO PREJDE DO CHODIDEL A PRSTU NA NOZE.PRSTY SE MI SAMY OD SEBE ZACNOU PREKLADAT JEDEN PRES DRUHY A NELZE JE VRATIT JEN TAK ZPET.TAK MASIRUJU,ALE JE TO STRASNA BOLEST.JE MI 34 LET.MATE STEJNY PROBLEM CI RADU?DEKUJI

 7. Křeče mívám často, nejhorší je ta z vniřní strany stehna. Spolehlivě mi pomůže obalení nohy ručníkem namočeným v hodně teplé vodě. To je člověk druhý den jako po flámu. Křeče mívám v nártech a v lýtkách, především v noci a když se protáhnu. To honemvyskočím z postele a namasíruju si to olivovým olejem naloženým s mateřídouškou, nebo také levandulí. Snažím se pomoci si jak jen to jde. Ale zkusím to s tím vypitím hodně vody jak tady radí Vlastík. Napíšu jestli mi to pomohlo. Po celý život málo piju, nemám vůbec žízeň. Taky jsem zjistila že mne ty křeče chytají když mi nohy prochladnou.

 8. Já viním právě to sezení, protože příjem hořčíku mám dostatečnej. Sním 5-10 banánů denně a mandle a hroznový víno jim taky dost často. Křeče v chodidlech a nebo lýtkách dostanu čas od času v noci právě po sedavym dní. Když strávím 3/4 dne na nohou tak žádnou křeč nikdy nedostanu. Tolik moje zkušenost

 9. Ahoj. Křeče mne berou úplně všude. Také do žeber. Lýtko umím spravit tím, že stoupnu na našponovanou nohu. Se stehnem je to, ale horší. Mám vyzkoušené, rozmíchat lžičku soli ve vodě a vypít. Je to hnusné, musím to hned zapít čistou vodou. Úleva je okamžitá.

 10. křeče do levé nohy mne postihovaly každé ráno , když jsem se chtěl protáhnout. Po TOP (totální endoprotéze kyčle) mně přestaly, Dnes ráno, když jsem se v posteli chtěl protáhnout, chytly mne opět řádně do levé operované nohy. Vera jsem byl na rehabilitaci (podruhé po operaci a po 5 měsících). Procvičovaly mne hybnost kloubu. Tak nevím, zdali to s tím souvisí,

 11. tak dneska po stresu a také mám křečové žíly mám už asi hodinu a půl z přestávkami křeče do nohou.po všem napsaném tady a po ověření magnesia na internetu jdu na kakao jen smíchám kakaový prášek s cukrem na sucho ,aby se snáze rozpustil a nemusela jsem kakao vařit ,přidám mléko jen ho ohřeji v kastrůlku na plynu tak ,aby se mi hrudky kakaa nahoře rozpustili,nevařím.Nis jiného než kakao doma nemám.Nevím jistě za jak dlouho se projeví nějaké účinky,ale asi začnu pít kakao pravidelně každý den.

 12. Tak kakao opravdu zabralo a netrvalo to ani moc dlouho,přidala jsem jen navíc prodýchávání kuli okysličení krve a paráda.Usnula jsem konečně jako když mě do vody hodí a křeče se už nevrátili.

 13. Dobrý den, jsem 8 měsíců po operaci páteře(vyhřeklá ploténka), vše byl víc než ok, až před 5 týdny k dyž jsme byla v lázních, tak po jednom posilovsacím cvičení mne začala bolet hodně levá noha…pálí, bolí, brní, křeče…čekám na magnetickou rezonanci, jestli není znovu plotna vyhřezlá. Ale já mám pocit, že jsou ty bolesti jiné, prostě si myslím, že bych mohla mít zánět nervu. Jak to zjistím? Děkuji.

 14. Já ty křeče mám v nohách hlavně v noci.Nepomáhá magnesium, jak kapalné , tak v tabletách i banány. Zkusím to kakao.Já mám vždy ledové nohy. Na cévním mně řekli, perfektní žádné problémy. A stále se to zhoršuje. Ani lékař mi nepomohl. Doporučuje magnesium. Co s tím díky za radu

 15. Dobrý den, prosím o radu, pokud možno odbornou. Trápí mne již mnoho let noční křeče v nohou, někdy v lýtkách, jindy na holeni a vzácně obě nohy od shora dolů. To je pak opravdu „lahůdka“, slzy mívám na krajíčku. Lékaři v podstatě nevědí, jak mi pomoci, absolvovala jsem různá vyšetření, vše je v pořádku. Užívám hořčík s vápníkem (na doporučení lékařky kvůli mému věku – přes 63 let). Letos jsme dost cestovali a já jsem vypozorovala, že se mi to na cestách nestává, doma ale ano. Žádný větší rozdíl v režimu ani chování jsem ale nevypozorovala.

 16. mám stejné problémy již dlouho,chytají mě křeče do celých nohou,beru magnesium,ale nepomáhá mě,lýtko už mě bolí i ve dne,přesto,že křeče mávám převážně v noci a to denně,doktoři také neví,všechna vyšetření vyšla negativně,po zátěži je to ještě horší,nelze se ani vyspat,ani protahnout,děkuji za vaše rady vyzkouším.J.

 17. Krece mne chytaji do vnitrnich stran stehen lytek chodidel a jak brnkne jedna ja se postavim tak se zkroutim cely-je to peklo,driv me pomahal pytlik na hlavu a odkyslicit krev dneska uz jen nekdy,voda se soli obcas ulevi,horka se studenou taky na chvily,horcik vcetne injekci byl k nicemu,nejhorsi je se od postele kamkoly dostat abych zkusil vsechno co jde a nevidely me u toho deti…

 18. Chytám křeče každou noc minimálně 4krat , do lýtek a do chodidla na obou nohách stim že se mi skřiví celý kotník a nemůžu se postavit takže to rozmasirovavam a jakmile trošku povolí kotník zkouším se postavit ale většinou je to až po 2 minutách po tom co mě chytne křeč , už nevím co s tím mám dělat . Poraďte mi prosím

 19. Je mi 75 let a noční křeče v lýtkách, v kotnících, chodidlech a nártech mne trápily už od cca od 16 let. Pomáhaly mi dlouhé nenáročné 4 až 8 km procházky. Po nich byl pár nocí klid. Posledních 5 let mi výborně pomáhají kompresní podkolenky. Na běžné denní nošení je každé dva roky napíše doktor, na sportovní aktivity jsou k mání ve sportovních potřebách. Asi záleží na tom, co konkrétně Vaše křeče způsobuje. Pokud je to nedostatečné prokrvování, je velká naděje, že pomůžou. V zoufalství je třeba vyzkoušet všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button