HubnutíRady a tipyZdraví

Víte, jaké účinky má jóga na lidský mozek? Chrání od depresí a úzkostí

Jóga je nesmírně komplexním způsobem cvičení, které pozitivně ovlivňuje nejen vaše tělo, ale také mysl. Znáte ten slastný pocit po odcvičené hodiny jógy? Zpravidla se cítíte příjemně odpočinutí, uvolnění a plní pozitivní energie. Přemýšleli jste někdy o tom, jaké účinky má jóga na váš mozek?

Jóga

Cvičení jógy se stává nesmírně populárním, jako způsob, jak si aktivně odpočinou, protáhnout tělo a najít uvolnění a klid v hektické době. Jóga se dnes předcvičuje v mnoha fitness centrech, sportovních halách, ale mnoho osob ji cvičí doma podle různých videí. A to se ukazuje jako velmi přínosné pro lidské tělo i mysl.

Jóga a mozek

S vývojem moderních technologií a možností v oblasti vědy lze dnes také skenovat lidský mozek a sledovat, co se v něm skutečně „děje“. Samozřejmě, že není možné do mozku jen tak nakouknout, ale vědci dokáží skenovat některé jeho procesy, a právě na ty se zaměřili během cvičení jógy. Cvičení jógy totiž může mít vliv na lidský mozek a preventivně působit proti pocitům úzkosti a deprese, ovlivňují také toleranci bolesti.

Jóga uvolňuje GABA

Jóga může působit jako skvělá prevence vzniku úzkostí. Ideální ji je proto cvičit pravidelně během podzimního a zimního období či během stresových obdobích, které můžete prožívat. Během jógy totiž dochází k ovlivnění hladiny GABA, což je zkratka pro kyselinu gama-aminomáselnou. Ta je hlavním inhibičním neurotransmiterem v centrálním nervovém systému, tedy v mozku. Tato kyselina ovlivňuje to, jak v „pohodě“ a klidu se budeme cítit. Má uklidňující účinek a jóga podporuje produkci této kyseliny v mozku, a to bez jakýchkoliv léků proti úzkosti. Je tedy skvělou prevencí úzkostných pocitů a přináší pocity klidu a uklidnění. Šedesát minut jógy zvyšuje hladinu GABA až o 27 %. Jóga je tak díky kombinaci správného dýchání, protažení těla a uklidnění jednou z nejlepších možností v boji proti úzkosti.

Jóga a šedá hmota v mozku

Jóga má vliv i na šedou hmotu, která v mozku tvoří kortex, tedy mozkovou a mozečkovou kůru a je složena z velkého množství nervových buněk. Jóga podporuje doslova růst šedé hmoty v mozku. Méně šedé hmoty v mozku totiž vede k poškození paměti, emočním problémům, horší toleranci bolesti a snížení kognitivních funkcí. Jóga a meditace mají však opačný účinek na mozek. Osoby, které pravidelně cvičí jógu, mají šedou hmotu „robustnější“. Jóga tak může působit jako přirozený lék proti bolesti a také jako přírodní antidepresivum. Snižuje totiž příznaky a riziko vzniku depresí.

Proti úzkosti i bolesti

Pravidelné cvičení jógy vás tak udrží nejen ve skvělé fyzické kondici a podporuje vaši flexibilitu, má vliv i na vaši náladu a je dobrou prevencí úzkostí i vzniku deprese. Především díky meditativním, protahovacím a dýchacím praktikám se zbavíte napětí a dopřejete svému tělu klid a odpočinek. Pokud jste doposud o józe jen přemýšleli, je potřeba s touto skutečností něco udělat a pustit se do samotného cvičení. Jóga je ideálním cvičením pro všechny věkové kategorie, její cvičení není omezeno věkem, váhou, pohlavím, ani zkušenostmi se cvičením. Pustit se do jógy může postupně každý a pomalu si osvojovat její praktiky a zásady.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button