Zdraví

Proč se vaše nehty lámou + příčiny a možnosti přírodní léčby

Podobně, jako vaše pokožka vypovídá o celkovém zdraví organismu, jsou na tom nehty. Jsou vlastně dalším vnitřním oknem do vašeho zdraví. Co však způsobuje, že jsou vaše nehty křehké a lámou se? V některým případech jde pouze o jeden z důsledků stárnutí či nedostatečné hydrataci, jindy však mohou ukazovat na onemocnění štítné žlázy.

Nehty a stárnutí

Vaše ruce jsou odrazem vašeho věku a stejně jsou na tom i nehty. Pokud si prohlédnete nehty vašich dětí, můžete vidět jinou strukturu a zbarvení nehtů. Jejich nehty jsou ještě zdravé. Jak stárneme, zdraví našich nehtů se začíná lišit v závislosti na prevenci. O své nehty můžete preventivně pečovat a zmírnit tak důsledky stárnutí.

Křehké nehty

Vaše nehty jsou tvořeny vrstvami bílkovin, které se nazývají keratin. Zdravé nehty jsou hladké a silné, rovnoměrně zbarvené a nemají skvrny. I zdravě vypadající nehty však mohou být křehké. Lámající a křehké nehty však mohou být také z důvodu častého kontaktu s chemikáliemi, například při častém lakování nehtů a jejich následným odlakováváním. Příčinou křehkých nehtů může být nejen infekce nehtů, poruchy štítné žlázy, ale také nesprávné stravovací návyky a nedostatek vitamínů a minerálních látek ve vaší stravě. Problémy s nehty potkávají převážně ženy, jelikož ty mají také častěji problémy se štítnou žlázou. Pokud trpí hypotyreózou, což je nedostatečná produkce hormonů štítnou žlázou, jejich nehty budou nezdravě vypadající.

Přírodní způsob, jak zlepšit zdraví nehtů

Častý kontakt s vodou

Pracujete ve svém zaměstnání často s vodou? Pokud ano, není se čemu divit, že se vaše nehty po čase začnou lámat. Vyplatí se vám investovat do ochranných rukavic. Zvláště pokud uklízíte a pracujete s prostředky, které obsahují chemikálie, používejte ochranné rukavice.

Hydratace

Zatímco budete chránit své ruce před vodou z vnějšku, uvnitř byste měli být dostatečně hydratovaní. Dopřávejte si dostatečný příjem vody a potraviny, které jsou bohaté na vodu, jako je například meloun či okurky. Tímto způsobem hydratujete své nehty zevnitř.

Použijte přírodní krém na ruce 

Pokud vás trápí nezdravé nehty a suché ruce, dopřejte si pravidelnou péči v podobě krémů na ruce. Ty vyživují pokožku, ale zvlhčují i vaše nehty. Abyste na pravidelnou péči nezapomínali, mějte hydratační krém u svého umyvadla či na nočním stolku. Vyrobit si můžete i domácí krém, ve kterém by neměl chybět vyživující esenciální olej.

Vyhýbejte se odlakovačům na nehty

Většina odlakovačů na nehty je plná chemikálií a má tendenci k vysoušení vaší pokožky a nehtů. Odlakovač na nehty může obsahovat vysoce toxické chemikálie, jako je méně neškodný aceton, formaldehyd, toluen či ftaláty. Vyrobit si můžete také domácí odlakovač na nehty, jenž je šetrnější k vaší pokožce a dokonce obsahuje esenciální oleje.

Biotin

Podle výzkumů je vhodné do stravy doplnit biotin, vitamín B7, který pomůže při léčbě křehkých nehtů. Potraviny, které byste do své stravy měli zařadit, jsou především mandle, vejce, sladké brambory, cibule, rajčata a oves.

Vitamín E

Pomoci vám mohou také doplňky stravy s obsahem vitamínu E, jež jsou levné a účinné, nebo svůj jídelníček obohatit o potraviny, které jsou bohaté na vitamín E.

Vyhněte se umělým nehtům

I když se zdá, že je tento trend již na ústupu, s umělými nehty se stále ještě setkáváme. Umělé nehty však poškozují lůžka vašich nehtů, oslabují je a následně vypadají velmi nezdravě a potřebují silnou regenerační péči.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button