JídloPrevenceVitamínyZdraví

Zázračné bobuloviny: Proč si pravidelně dopřávat ostružiny, maliny a borůvky?

Příroda nám v těchto dnech dopřává své plody z celého roku snad nejvíce. Radovat se můžete z dokonale zralých rajčat, cuket, dýní, keříčkových fazolí, švestek, ale i ostružin, malin či borůvek. Ať už se pouštíte do sběru na své zahradě či v lesích, dopřávejte si tyto bobuloviny pravidelně. V ideální případě si jich zásobu zamrazte také na zimu. Víte, proč je pro vaše zdraví přínosné bobuloviny konzumovat? Jedná se o malé zázraky mezi ovocem.

Bobuloviny každý den

V době sezóny těchto drobných plodů si je dopřávejte třeba každý den. Konzumovat je můžete jen tak čerstvé, přidat do bílého jogurtu, ovesné kaše, smoothie, ovocného salátu, ale zpracovat je také do podoby džemů, marmelád či šťáv. Dobrou volbou je také bobuloviny zamrazit. Používat je pak můžete třeba po celý rok, v zimě si z nich připravit koláč nebo je průběžně přidávat při přípravě nejrůznějších dezertů.

Zázračné ostružiny

Začněme ostružinami, jejichž sezona je teď v plném proudu. Ostružiny jsou bohatým zdrojem antioxidantů, podobně jako ostatní bobuloviny, obsahují také polyfenoly, zvláště antokyanin, který působí jako prevence vzniku rakoviny. Blokuje totiž růst nádorových buněk. Ostružiny mají pozitivní vliv na náš mozek. Dokážou zlepšit jeho výkon, což se týká také paměti. Trápí-li vás například bolestivá menstruace, i v tomto případě ostružiny pomohou. Obsahují totiž vitamín K, který koriguje hormonální funkce a pomáhá vás zbavit bolestivosti a nepříjemných křečí. Ostružiny by si měli dopřávat především muži, a to jako prevenci či již při problémech s erekcí. Ostružiny i borůvky totiž díky obsahu antokyanů mohou pomoci i v tomto ohledu. Vyzkoušejte je i vy. Ostružiny jsou také vhodným doplňkem při hubnutí. Dobře zasytí, a i když jsou sladké, obsahují jen minimum kalorií.

Z ostružinových lístků si můžete připravit také chutný čaj, který podporuje imunitní systém. Natrhat si listy ostružiníku můžete také do zásoby a připravovat si chutný čaj po celé zimní období.

Chutné maliny

Maliny jsou opravdovou dobrotou, kterou můžete zpestřit váš jídelníček. Kromě toho, že jsou bohaté na vlákninu, obsahují hojnou dávku vitamínu C, A, K a manganu. Maliny jsou také zdrojem polyfenolů, tzv. elagitaninů, které působí antioxidačně. Vhodné jsou i pro diabetiky, jelikož pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Pozitivně působí především na lidský zrak, jelikož jsou skvělým zdrojem vitamínu A. Jejich obsah flavonoidů nahrává příznivému ovlivnění hladiny cholesterolu v krvi, který snižují. Jsou tedy vhodné i při problémech s vysokým krevním tlakem. Podobně jako ostružiny působí maliny jako prevence vzniku nádorů, a tedy vzniku rakoviny. Obsahují totiž kyselinu ellagovou.

Stejně jako z listů ostružiníku, i z malinových listů si můžete připravit chutný čaj. Ten hojně pijí především budoucí maminky před porodem, jelikož podporuje pánevní svalstvo a podporuje správnou činnost hladkých svalů.

Jedinečné borůvky

Borůvky jsou superpotravinou, na kterou nedá dopustit mnoho nutričních specialistů i příznivců zdravého stravování. Jsou skvělým zdrojem vitamínu C a K, obsahují polyfenoly, a tedy dopřávají vašemu tělu antioxidační účinky. Antokyany zmírňují oxidační stres a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Snižují také hladinu cholesterolu v krvi, čímž přispívají ke zdraví srdce a cév. Podle studií mají borůvky pozitivní vliv i na snížení rizika vzniku diabetu, jelikož zvyšují citlivost buněk na inzulín. Příznivě působí také na kognitivní funkce a zdraví mozku. Dopřávat byste si je měli také ve chvílích, kdy vás trápí infekce močových cest, podobně jako brusinky. Dopřávejte si proto borůvky pravidelně, patří totiž mezi nejzdravější druhy ovoce vůbec.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button