Databáze nemocíZdraví

Tinnitus dokáže hodně znepříjemnit život

Tinitus je problém, který způsobuje, že slyšíte hluk v jednom uchu nebo v obou uších. Ve většině případů lidé, kteří mají tinnitus, slyší hluk v hlavě, když tam není žádný vnější zvuk. Lidé si běžně myslí, že to zvoní v uchu. Může to být také řev, klikání, bzučení nebo jiné zvuky. Někteří lidé, kteří mají tinnitus, slyší složitější hluk, který se v průběhu času mění. Můžete slyšet hluk neustále, nebo může přicházet a odcházet.

Existují dva typy tinnitu

  • Subjektivní tinnitus nastává, když slyšíte zvuk, který ve skutečnosti není. Je to způsobeno tím, že některé nervy nefungují normálně nebo proto, že je problém s částí ucha.
  • Objektivní tinnitus je způsoben skutečným zvukem, který se vyskytuje uvnitř nebo v blízkosti ucha, například z blízkých krevních cév. Váš lékař může slyšet tento zvuk během vyšetření. Tento typ tinnitu je vzácný.

ucho-clovek

Co způsobuje tinnitus?

Tinitus není nemoc sama. Je to příznak základního zdravotního problému. Někdy je to způsobeno něčím tak jednoduchým, jako je ušní maz, který blokuje zvukovod. Zde jsou některé další běžné příčiny tinnitu:

  • Vystavení hlasitým zvukům, které mohou časem vést ke ztrátě sluchu způsobené hlukem
  • Ztráta sluchu související se stárnutím
  • Některé léky, které mohou poškodit vnitřní fungování ucha (například užívání vysokých dávek aspirinu každý den)
  • Dysfunkce Eustachovy trubice (trubice, která vede od středního ucha k zadní části krku)
  • Infekce vnitřního ucha, jako je otitis media nebo labyrinthitis
  • Menierova choroba, stav vnitřního ucha, který zahrnuje ztrátu sluchu a závratě

Alergie, vysoký krevní tlak, nízký krevní tlak, cukrovka, nádory a poranění hlavy mohou také způsobit tinnitus. Pokud máte v uchu cizí předmět nebo nahromadění ušního mazu, můžete také trpět tinnitem.

V mnoha případech nelze identifikovat příčinu tinnitu.

Léčba

Léčba bude záviset na tom, co způsobuje váš tinnitus. Pokud ušní maz způsobuje váš tinnitus, lékař jej odstraní. Pokud lék, který užíváte, způsobuje problém, může vám lékař doporučit, abyste tento lék přestali užívat. Ale nikdy nepřestávejte užívat léky na předpis, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem.

Pokud váš tinnitus způsobuje základní onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, může lékař vytvořit léčebný plán, který budete dodržovat. Obvykle tinnitus zmizí, jakmile je léčen stav, který ho způsobuje.

Pokud nelze identifikovat žádnou konkrétní příčinu, Váš lékař se pravděpodobně zaměří na to, aby byl Váš tinnitus snáze snášen.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button