PrevenceZdraví

4 zdravé nápoje, které vás na podzim dokonale zahřejí

Během podzimního období si rádi dopřáváme horké nápoje, které nás po chladné procházce dokonale zahřejí. Horké podzimní nápoje mohou být nejen příjemným zahřátím, ale mohou být také náležitě zdravými. Jaké podzimní nápoje tedy zvolit, aby byly zdraví přínosné?

Zdravé zahřátí

Chladné dny více než vybízejí k příjemnému zahřátí prostřednictvím horkých nápojů. Horké nápoje jsou zdraví přínosné i proto, že posilují imunitní systém a celý organismus náležitě prohřejí. I když se zabalíte do huňaté deky, prohřátí nebude takové, jako kdybyste si dali horký čaj či polévku.

Koření

Zahřát můžete organismus nejen tím, že si dopřejete nápoj, který je horký, ale také tím, že do tradičním nápojů přidáte zahřívací koření. Takové koření povzbuzuje metabolismus a přirozeně organismus zahřívá. Takové účinky má například chilli, pepř, zázvor, skořice či hřebíček. Stačí, když do černého čaje přisypete trochu skořice nebo do bylinného čaje vhodíte kousek hřebíčku. I takto můžete podpořit zdravé zahřátí.

Masala chai

Masala chai můžete znát i pod názvem chai tea či yogi čaj. Tento nápoj je svým původem z Indie. Připravuje se ze speciální směsi koření, černého čaje, mléka a sladidla. Tento nápoj je pro studené podzimní dny ideální, jelikož příjemně zahřeje, má dokonale jemnou chuť a obsahuje zdravé koření. Tento nápoj má v Indii nesmírně dlouhou historii.

Příprava

Připravit si můžete masala chai doma, a to velmi snadno. Potřebovat budete jen kvalitní sypaný černý čaj, nejlépe Assam, který je opravdu vynikající a tradičně se k přípravě nápoje používá. Dále svaříte mléko se směsí koření a následně smícháte černý čaj s mlékem a osladíte podle chuti medem či cukrem. Směs koření si můžete vyrobit domácí či zakoupit již hotovou. Směsi koření jsou různorodé a po celé Indii nenajdete vždy stejné směsi koření. Základem směsi je však vždy zázvor a kardamon, dále se přidává anýz, fenykl, pepř, muškátový oříšek, hřebíček, chilli, pomerančová kůra, koriandr atd. Každý masala chai tedy chutná trochu rozdílně na základě toho, co je ve směsi koření obsaženo.

Horké kakao

Milujete chuť a vůni horkého kakaa. Nekupujte si předpřipravené kakaové směsi, které jsou obohaceny o množství cukru a konzervantů a organismu nejsou příliš zdraví přínosné. Dopřejte si domácí kakao. Jeho příprava je nesmírně jednoduchá a snadná. Smíchejte kvalitní holandské kakao s přihřátým mlékem, cukrem či medem. Takto vám vznikne vynikající domácí kakao, které si můžete dopřávat třeba každý den.

Zdraví přínos

Kvalitní kakao přináší také mnoho zdravotních benefitů, které se týkají zdraví srdce, nervového systému, jelikož jej stimuluje a přináší pocity štěstí. Cítit se tak po vypití kakaa či konzumaci kousku čokolády mnohem lépe. Kakao obsahuje také látku zvanou epicatechin, který je prevencí vzniku mnoha civilizačních chorob.

Zázvorový čaj

Pravidelně si na podzim dopřávejte také zázvorový čaj, jelikož zázvor má silné zahřívací účinky a podporuje metabolismus. Zázvorový čaj by měl během podzimu a zimy nahradit šálek ranní kávy. Zázvor posiluje imunitní systém, podporuje metabolismus, má pozitivní vliv na trávicí trakt a ochrání vás před chřipkou a nachlazením. Nepřidávejte si však do zázvorového čaje citron, který má ochlazující účinky. Dopřávejte si citronovou šťávu zvlášť s trochou vody.

Horký mošt

Ideálním nápojem je i horký mošt, který si můžete připravit také domácí. Zvolit můžete buď kvalitní kupovaný mošt, který jen přihřejete a přidáte do něj vhodné koření, jako je skořice či hřebíček, nebo si připravíte domácí ovocný. Stačí, když jablka či hrušky pokrájíte, vložíte do hrnce do vody a necháte povařit s kořením, poté dosladíte a přelijete. Tento „mošt“ či spíše horký kompot vás po podzimní procházce dokonale zahřeje.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button