JídloPrevence

Sacharidy – zdroj energie, ale…

Sacharidy jsou sice hlavním zdrojem energie, ale zároveň i jedna z nepřehlédnutelných příčin nadváhy a obezity, které následně způsobují celou řadu zdravotních potíží. Nedostatek zapříčiňuje málo energie pro tvorbu svalové hmoty, přebytek se přeměňuje v nežádoucí tukovou vrstvu. Sacharidy představují ve výživě zdroj energie. Vyšší spotřebu mají lidé s vyšším energetickým výdejem.

Sacharidy nejsou obsaženy jen v cukru, ale najdeme je i v medu, ovoci, cukrovinkách, sušenkách, sladkých sirupech a nápojích.

Význam sacharidů:

  • zajišťují tělesné funkce
  • na dodávce glukózy je závislý mozek
  • nejdůležitější a nejpohotovější zdroj energie
  • nestravitelné sacharidy (vláknina) pozitivně působí na činnost střev

Glykemický index potravin

Tento číselný údaj vyjadřuje účinek potraviny na zvýšení hladiny cukru v krvi. Čím je vyšší, tím rychleji hladina cukru v krvi stoupá. Potraviny s nízkým indexem tělo tráví déle, a tudíž nás zasytí na delší dobu a hladinu cukru v krvi udržují vyrovnanou. Pokud jíme potraviny s vysokým glykemickým indexem, máme brzy hlad a dostáváme chuť na sladké.

Mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem (pod 50) patří: zelenina (hlavně listová), ořechy (hlavně vlašské), přírodní semínka, luštěniny, tmavá rýže, jogurty, méně sladké ovoce (jablka, hrušky, švestky, třešně, citrusy), přírodní šťávy, celozrnná mouka a těstoviny, sojové boby.

Potraviny s vysokým glykemickým indexem (nad 50): bílá mouka a výrobky z ní, rýžová mouka, alkohol, sladké nápoje, slaným pochutinám (chipsy, solené oříšky), máslové sušenky, med, kukuřice a výrobky z ní, melouny, dýně, meruňky.

Dělení sacharidů

Sacharidy můžeme rozdělit na jednoduché – glukóza (hroznový cukr a fruktóza (ovocný cukr), a složené ze dvou jednoduchých – sacharóza (řepný a třtinový cukr), laktóza (cukr mléčný) a maltóza (sladový cukr).

Glukóza (hroznový cukr) je nejdůležitější zdroj energie pro lidský organismus a zcela nezbytný například pro mozek, sítnici či červené krvinky. Glukózu v přírodní formě najdeme například v plodech rostlin.

Fruktóza se nachází v ovoci, medu a některé zelenině (karotka).

Laktóza (mléčný cukr) se vyskytuje například v mléce savců, někteří lidé mohou mít problém při jejím trávení.

Sacharóza (řepný a třtinový cukr) se nachází ve všech rostlinách a v naší stravě je zastoupen nejvíce. Je velice vydatným zdrojem energie. POZOR na vysoký glykemický index.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button