PrevenceZdraví

Proskurník lékařský vás zbaví nepříjemného kašle

Proskurník lékařský je vytrvalá bylina s růžovými květy. Její charakteristikou může být i její chlupatost. Původně tato bylina pochází z oblasti Středomoří a Střední Asie. U nás ji objevíte na jižní Moravě. Proskurník lékařský je už stovky let používán jako léčivá rostlina. Seznamte se s jejím využitím a účinky, které mohou prospět i vašemu organismu.

Proskurník lékařský

Z této byliny se sbírá kořen, list i květ. Kořen proskurníku se sbírá na podzim mezi zářím a říjnem. Listy se sbírají mezi květnem a červencem. Je také pěstována pro farmaceutické účely. Nejdůležitější látkou v proskurníku jsou slizy, které jsou skvělé na podporu odkašlávání a zároveň mírní dráždění sliznic. Obsahuje také důležité pektiny, flavonoidy a sacharózu. Nejčastěji se tedy používá při zánětech sliznic dýchacího ústrojí, močových cest či střev. Proskurník působí protizánětlivě, pomáhá vykašlávat a hojí sliznice.

Jak ho používat?

Nejčastěji se používá čaj z proskurníku, i když macerovaný kořen je nejúčinnější. Čaj se používá při léčbě horních cest dýchacích, zmírňuje projevy suchého a dráždivého kašle. Pomůže vám také při zažívacích problémech, léčí především průjmy. Proskurník byste nikdy neměli vařit či zalévat horkou vodou. Čaj se připravuje z vody vlažné, jelikož byste se zbavili všech důležitých látek, tedy slizů, které proskurník obsahuje. Nejlepší je použít vlažný macerát, který se kombinuje i s jinými bylinami. Proskurník se používá také jako kloktadlo (k výplachům dutiny ústní) při zánětech a vřídcích. Přidat ho můžete také do koupele, pokud vás trápí ekzém.

Účinky proskurníku pomáhajíalthaea_cannabina_prague_2014_2

  • při nemoci průdušek, kataru průdušek
  • na kašel
  • při nemoci dýchacího systému
  • žaludečních vředech
  • dvanáctníkových vředů
  • ekzémů
  • zánětu dutiny ústní, vřídky v dutině ústní

V lékárně tuto bylinu také objevíte, ale lepší je si ji nasbírat a nasušit na zimu, kdy vás dráždivý kašel trápí nejvíce. Podobné účinky jako u proskurníku lékařského najdete u proskurníku růžového. který má nádherné květy s barvou od světle růžové po fialovočernou.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button