Zdraví

6 výhod konzumace zeleného čaje

Zelený čaj můžeme označit jako nejlepší nápoj, který vaše tělo chrání před stárnutím, tzv. anti-aging nápoj. Pití zeleného čaje je v asijských zemích naprosto běžné a i my bychom jeho účinků měli využívat, zvláště, když k němu máme naprosto běžný přístup. Pití kvalitního černého, ovocného či čajů bylinných má také své mnohé výhody, ale pravidelná konzumace zeleného čaje vás ochrání před vznikem srdečních chorob či Alzheimerovy choroby, podpoří hubnutí apod. 

Zelený čaj

Zelený čaj je tvořen z listů, které neprošly fermentací a mají z dalších čajů, jako je černý či oolong (polozelený), nejvyšší koncentraci antioxidantů. Například flavonoidní antioxidanty tvoří přibližně 30 % sušiny zeleného čaje. Některé z antioxidantů obsahují polyfenoly, katechiny a různé jiné druhy flavonoidů, které mají „protistárnoucí“ efekt; tyto látky obsahuje například i červené víno či hořká čokoláda. Zelený čaj obsahuje více léčebných látek než mnoho jiných druhů bylin, koření, ovoce či zeleniny.

Výhody pití zeleného čaje

  • snížení rizika vzniku aterosklerózy a srdečních chorob
  • snižuje krevní tlak
  • snižuje hladiny cholesterolu v krvi
  • snižuje riziko vzniku zánětů v těle
  • má vliv na zdraví kostí
  • zlepšuje paměť
  • je prevencí rakoviny
  • podporuje hubnutí

Pomáhá chránit zdraví srdce

Pokud jde o prevenci mnoha rizikových faktorů, které mohou vést ke vzniku srdečního onemocnění (například vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol,) je zelený čaj tím vhodným. Zvláště flavonoidy mají vliv na zdraví srdce. Flavonoidy mají protizánětlivé účinky, například protirakovinnými, antidiabetickými  a neuroprotektivními.

Chrání před Alzheimerovou chorobou či zhoršení paměti

Japonští vědci publikovali studii o zeleném čaji a jeho vlivu na Alzheimerovu chorobu. Zelený čaj snižuje hladinu škodlivých volných radikálů v našem těle. Antioxidanty chrání mozek před oxidačním stresem. Dopřávejte si tedy nejen zelený čaj, ale také dostatek ovoce a zeleniny.

Předchází vzniku cukrovky

Některé studie naznačují, že příjem antokyanidinů nalezených v zeleném čaji mohou zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi. Navíc díky svým protizánětlivým vlastnostem je zelený čaj velmi příznivý všem, kteří jsou ohroženi diabetem 2. typu. Zvláště katechiny vás chrání před obezitou a cukrovkou.

Podporuje zdraví kostí

Výzkumníci z univerzity v Hongkongu publikovali studii, která se týká právě vlivu zeleného čaje na zdraví kostí. Katechiny obsažené v zeleném čaji stimulují enzym, jenž podporuje růst kostí. Zvyšují kostní mineralizalici a oslabují aktivitu buněk, které oslabují kosti.

Zabraňuje vzniku očních chorob

Katechiny jsou pro vaše tělo velmi příznivé, mají dokonce vliv na onemocnění očí. Pravidelný přísun katechinů ve stravě pomáhá chránit před oxidačním poškozením a ztrátou zraku.

Snižuje chuť k jídlu

Zelený čaj je dobrým pomocníkem při hubnutí. Pomáhá ve spalování tuků a odstranění přebytečného tuku z vašeho těla. Podle některých výzkumných poznatků může konzumace antioxidantů v zeleném čaji, zvláště katechinů, podporovat metabolické zdraví a zabraňovat přírůstkům hmotnosti.

Nákup zeleného čaje

Na trhu objevíte mnoho druhů zeleného čaje, například senchu, kabusechu, matcha, tencha či hojicha. Čaje se liší svou chutí, ale i obsahem antioxidantů. Důležité je, abyste se vyhnuli nákupu sáčkovaného baleného čaje, který je zlomkem toho, co obsahuje kvalitní zelený čaj, který si můžete prohlédnou a správně ho skladovat. Zelený čaj byste měli zakoupit ve své celistvé podobě, u nás se někdy říká sypaný; prohlédnout si jeho listy, zda jsou světle zelené, správně nasušené a neobsahují stopy po plísni a vlhkosti. Čaj by měl být balený v neprůhledném a nepropustném obalu, jelikož rád z okolí nasává vlhkost a pachy. Správně zvolený čaj je důležité také správně uvařit, což se na tomto webu také dozvíte z předešlých článků.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button