Rady a tipyZdraví

Diagnóza jazyka: Ukáže vám, jak jste zdraví

Podobně jako se ruka stává zrcadlem našeho organismu, tak se na jazyku ukáže to, jak je na tom náš organismus. Podle nekonvenčních názorů se do jazyka promítá náš organismus či alespoň jeho část. U jazyka jde především o trávicí systém.

Prohlédněte si jazyk

Jazyk je především ukazatelem trávicího systému, jehož stav lze podle stavu (vzhledu a změn) jazyka do jisté míry posoudit a odhadnout. Pokud si občas svůj jazyk prohlížíte, všimnete si, že vypadá každý den trochu jinak. Jde především o povlak, jehož intenzita nepravidelně více nebo méně kolísá. Při nachlazení se povlak jazyka stává silnějším a viditelnějším.

 

Jako mapa

Pokud se však na jazyk díváte jako na orgánovou mapu zažívacího ústrojí, můžete se dozvědět o svém těle mnohem více. Jazyk informuje o vzdálených částí zažívacího traktu. Normální jazyk je růžový, prakticky bez povlaku (jeho povlak je maximálně tenký). Na povrchu hřbetu jazyka nejsou výraznější rýhy ani podobné viditelné odchylky. Na jazyku se při jeho zkoumání hodnotí povlak, barva, tvar, rýhy, apod. Tyto parametry jsou základní k tomu, abyste odhadli stav vašeho zažívacího ústrojí.

  • Silný povlak v zadní polovině jazyka je příznakem zhoršené funkce tlustého střeva.
  • Žlutavý až nahnědlý povlak ukazuje na postižení okruhu jater a žlučníku.
  • Rýhy na hřbetu jazyka, podélné či příčné ukazují na poruchy funkce slinivky břišní.
  • Nápadné modré žíly na spodině jazyka budí podezření na slabší srdce a tendenci ke křečovým žílám.
  • Zarudlá špička jazyka je znamením podrážděné žaludeční sliznice.
  • Malé červené tečky na hřbetu jazyka ukazují na nedostatek vitamínů B komplexu.
  • Vyplazený jazyk uhýbající ke straně mluví ke sklonu k chronickým zánětům středního ucha u mladších a u dospělých pro sklon k cévní mozkové příhodě.
  • Bílé skvrny, které lze setřít jsou většinou plísňovým onemocněním, tzv. slizniční mykózou.

Prohlížejte si pečlivě svůj jazyk a v případě nejasností navštivte svého lékaře, gastroenterologa či jiného specialistu.

TCM-Which-Tongue-Are-You4

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button