JídloMinerályVitamínyZdraví

Zinek je výborným posilovačem imunitního systému. Jak správně ho doplnit ve stravě?

Zinek je mnohdy opomíjený esenciální minerál a je to velká škoda. Jeho pozitivní zdravotní přínosy nejsou malé, a ačkoli si ho tělo samo nevyrábí, existuje mnoho možností, jak ho doplnit v jídelníčku. Kromě posílení imunity hraje zinek důležitou roli při genové expresi, enzymatických reakcích, syntéze DNA, urychluje hojení ran, podporuje růst a vývoj.

Zinek lze vstřebávat z živočišné i rostlinné stravy.

Některé potraviny jsou o zinek doplněny synteticky

Mnoho potravin sice zinek přirozeně neobsahuje, ovšem výrobce je o něj doplňují synteticky. Mezi takové potraviny patří snídaňové cereálie, müsli tyčinky a mouka na pečení.

Díky vlivu zinku na imunitní systém, je často obsažen v nosních sprejích proti rýmě, pastilkách proti kašli a v různých doplňcích stravy proti nachlazení.

Zinek hraje důležitou roli v lidském těle

Zinek, společně se železem, patří mezi nejpočetnější stopové minerály v organismu. Nachází se v každé lidské buňce. Bez zinku nemůže fungovat více než 300 enzymů, které napomáhají metabolismu, trávení, nervovým funkcím a mnoha dalším procesům. Je nezbytný pro vývoj a funkci imunitních buněk.

Zinek má vliv na kvalitu pokožky, například při potížích s akné, syntézu DNA, produkci bílkovin, ale také na růst a dělení buněk, proto je nepostradatelný při správném tělesném růstu.

Nedostatek zinku v těle se může projevit sníženou schopností čichu a chuti. Je to dáno tím, že jeden z enzymů rozhodující o těchto smyslech, je závislý na dostatku zinku.

Kde zinek hledat?

Zinek se vyskytuje v mnoha potravinách rostlinného a živočišného původu, například v ústřicích, hovězím, kuřecím a vepřovém mase, v sardinkách a lososu, cizrně, čočce a fazolích, v kešu ořeších, v mléku a jogurtech, vejcích, v ovsu, quinoe a rýži, v houbách, kapustě, hrášku, chřestu a řepě.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button