Prevence

Kmín je dobrý nejen na brambory

Každá hospodyňka zajisté používá kmín při vaření brambor a také se bez něj neobejde žádná vepřová pečínka či pečené kuře. Víte však, že má pro naše tělo celou řadu zdravotních výhod? Pojďme si některé z nich přiblížit.

Zdravotní výhody kmínu

Mezi přednosti tohoto málo využívaného koření patří schopnost pomoci při trávení, podpora imunity, léčba kožních onemocnění. Pomáhá bojovat s nespavostí, respiračními chorobami, bronchitidou, rýmou. Pozitivně působí při anémii a pomáhá v prevenci proti rakovině.

Podpora trávení

Kmínové silice aktivují slinné žlázy v ústech, což usnadňuje primární proces trávení potravy. Sloučenina thymol stimuluje žlázy vylučující kyseliny a žlučové enzymy zodpovědné za úplné trávení potravy v žaludku a střevech.

Je to přírodní lék proti nadýmání. Poskytuje úlevu při bolestech žaludku (při popíjení teplého odvaru).

Nespavost

Kmín je stimulant, ale zároveň i relaxant. Některé ze silic mají hypnotické účinky a zároveň pomáhají zmírnit stres a úzkost, které také nespavost způsobují.

Nachlazení

Nachlazení je virová infekce, která naše tělo často napadá, a to především, když je oslabený imunitní systém. Éterické oleje přítomné v kmínu působí jako dezinfekční prostředky a pomáhají v boji proti virovým infekcím, které nachlazení způsobují. Kmín také potlačuje rozvoj kašle.

Kojení

Kmín je bohatý na železo – proto je vhodný pro kojící matky, stejně tak pro ženy těhotné. Kromě železa obsahuje i velké množství vápníku.

Koncentrace a kognitivní poruchy

Množství železa v kmínu podporuje produkci hemoglobinu a tudíž působí preventivně proti chudokrevnosti. Zvýšený průtok krve má však i řadu dalších výhod. Když je dostatečný krevní oběh, jsou zásobeny všechny orgány i buňky kyslíkem. Správné množství kyslíku a železa v mozku vede ke zvýšení kognitivní výkonnosti a poklesu kognitivních poruch, jako je například Alzheimerova choroba či demence.

Kožní potíže

Vitamín E je prevence pro zdravou pleť a předčasné projevy stárnutí. Udržuje pokožku zdravou a zářící. Tento vitamín je také přítomen v éterických olejích kmínu. Ty mají navíc dezinfekční a protiplísňové vlastnosti, díky kterým se zabrání infekcím kůže. Vitamín E také působí jako antioxidant.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button