Dům a zahradaPrevenceZdraví

Brutnák lékařský roste skoro na každé louce, ale víte o jeho úžasných účincích pro zdraví nebo zahradu?

Pochází z oblasti Středozemního moře a příležitostně ho najdeme v severní Africe. Brutnák je velmi oblíbený pro jeho vzhled, zvláště během plného rozkvětu, kdy se stane jasně modrý s pěti trojúhelníkovými okvětními plátky. Upřednostňuje slunečné oblasti, i když nemá specifické nutriční požadavky.

Má několik různých použití jako bylinka, květ nebo aroma.

Výhody Brutnáku

Může vytvořit modrou barvu svými květy, zatímco jeho listy mohou být použity pro smaragdový barvu.

V předchozích letech byla rostlina používána vojáky pro větší odvahu. Směs ve víně byla poskytována cestujícím před cestami, aby zvýšila jejich morálku. Jak čas postupoval, začali si lidé uvědomovat, že obnovuje energii těm, kteří ho pili, a posílí náladu.

Brutnák list je přírodní diuretikum, což znamená, že zvyšuje produkci vašeho potu z těla, moči a dalších tělesných tekutin. Může být smíchán s horkými nápoji a popíjen, aby podpořil detoxikaci. Listy zvyšují hladinu adrenalinu a snižují stres.

Listy poskytují řadu dalších výhod, včetně působení jako primárního zdroje vitamínu C, organického vápníku a draslíku. Listy obsahují flavonoid, který je známým posilovačem pro imunitní zdraví a produkuje kyseliny křemičité, které mohou stabilizovat změny nálady.

Semena mohou být vyrobeny do semenného oleje, který obsahuje polynenasycené mastné kyseliny. Tyto kyseliny jsou zvláště přínosné pro ty, kteří trpí metabolickými problémy, jako je obezita, PMS, vysoký krevní tlak, ekzém a alkoholismus. U těhotných žen může stimulovat laktaci.

Kromě výše uvedených výhod může Brutnák poskytnout úlevu proti bolesti v krku, rýmě a snížení horečky. Může být vyroben lahodný čaj. Jedním dobrým příkladem je směs sušenéno Brutnáku a Echinacei. Tento čaj zmírňuje zdravotní symptomy a zaměřuje se na spalničky, neštovice, chřipku, příušnice a nachlazení.

Ve volné přírodě chrání sousední rostliny a zeleninu před hmyzem a brání jim, aby jedli rostliny. Mnoho zahradníků používá tuto rostlinu jako formu insekticidu, aby zabránila umělým insekticidům kontaminovat jejich plodiny. Brutnák je považován za levný a přirozený způsob, jak zabránit tomu, aby se hmyz dostal do vaší zahrady. Kromě insekticidních vlastností přiláká včely po celý rok a podporuje opilování v oblasti.

Jak používat Brutnák

Brutnák má mnoho různých použití, a poskytuje mnoho výhod pro ty, kteří ho prozkoumají a používají. Nejedná se pouze o zdraví. Brutnák jako koření pro chuť, může poskytnout lahodnou chuť polévek a salátů. Nejlepší je, když je po přípravě jídla posypáno drobnými kvítky.

1. Lahodný čaj

Čtvrtka šálku čerstvých listů s vroucí horkou vodou stačí k tomu, aby jste si vychutnali lahodný zážitek. Jednoduše ho nechte luhovat asi pět minut, než ho přecedíte sítkem. Můžete také použít tento čaj pro mnoho dalších použití vedle své lahodné chuti, napomáhá uklidnit bolestivé problémy s krkem, pomoci s příznaky chřipky a zmírnit kašel. Problémy s IBS a žaludkem jsou také velmi vhodné pro čaj z Brutnáku.

2. Používejte pro vaření

Zjistíte, že listy Brutnáku mají výraznou chuť okurek, takže když je přidáván do jídla, může to způsobit jinou chuť. Saláty, polévky a grilované recepty jsou obzvláště dobré, nebo byste mohli jít dále a  smažit listy, po obalení je v těstíčku. Pokrmy, které obsahují ryby, jsou také dobrou volbou pro přidání listů Brutnáku.

3. Uklidňující pomůcka pro kožní problémy

Najděte lehký gázový materiál a vložte do něj několik nakrájených listů. Držte materiál krátce na kožním problému.

4. Dodává chuť i hezký vzhled jídlům

Světlá chuť Brutnákových květů přidává chutnou a atraktivní ozdobu na saláty, nápoje a pokrmy obecně.

5. Zvyšuje růst rostlin

Jak je zdůrazněno výše, výsadba Brutnáku ve vaší zahradě zvyšuje růst rostlin kolem něj, protože je to magnet pro včely. Navíc škůdci nemají rádi přítomnost Brutnáku, takže pokud máte rajčata nebo zelí zvlášť, zasaďte rostlinu vedle nich.

6. Používejte jako kompost / hnojivo

Brutnák je bohatý na draslík, což z něj činí velký kompostér, který se šíří na půdě, stejně jako je bohatý na vápník.

Slovo varování

Pokud jste těhotná nebo kojíte, vyvarujte se používání Brutnáku. Vždy používejte Brutnák opatrně, protože v některých případech se ukázalo, že je diuretikem, a je spojen s jaterní toxicitou, pokud je používán v příliš vysokých množstvích.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button