Jak často měnit svůj zubní kartáček?
Péče o chrup patří ke každodenním úkonům. Techniku správného čištění si osvojíte díky svému zubaři a dentální hygienistce. Otázkou ale zůstává: Kdy je čas na výměnu kartáčku?
Obvyklá trvanlivost zubního kartáčku
Obecné doporučení týkající se výměny zubního kartáčku, a to jak toho mechanického tak i elektrického, je poměrně snadné. Zubaři a dentální hygienistky se shodují na tom, že ideální čas na výměnu nastává po 3 až 4 měsících používání. Ruku v ruce s tímto doporučením jde ale několik faktorů, které mohou čas mezi jednotlivými výměnami kartáčku zkrátit. Kdy je nutné zvážit dřívější výměnu zubního kartáčku a proč byste tento úkon rozhodně neměli podceňovat?
Proč měnit svůj kartáček a jak ho rozhodně neskladovat
Zubní kartáček je každý den v kontaktu s vaší ústní dutinou a drží se na něm množství bakterií. Rozhodně se nedoporučuje kartáček na zuby skladovat v blízkosti toalety. Pokud nemáte jinou možnost a domníváte se, že kartáček spolehlivě ochrání speciální kryt nebo pouzdro, bohužel jste na omylu. Takový způsob skladování by akorát přispíval k tomu, že by se na něm vytvářely další bakterie. Vlhké a uzavřené prostředí je totiž pro bakterie a jejich množení ideální.
Jak správně skladovat kartáček na zuby
Zmínili jsme si, jak zubní kartáček rozhodně neskladovat, tudíž zbývá zmínit, jak ho skladovat správně. Vždy by měl být ve svislé poloze a nejlépe v nějakém speciálním kelímku. V případě, že sdílíte domácnost s více lidmi, dbejte na to, aby se jednotlivé kartáčky navzájem nedotýkaly.
Kdy je čas na brzkou výměnu zubního kartáčku
Ačkoliv odborníci doporučují měnit zubní kartáček čtyřikrát do roka, někdy je nutné tuto dobu zkrátit. Na vině mohou být zdravotní důvody, brzké opotřebení a podobně. Pojďme si jednotlivé faktory, které vedou k dřívější výměně kartáčku na zuby, představit.
Mechanické poškození
Víte, jak na správné čištění zubů, ale stejně si nemůžete pomoci a při čištění příliš tlačíte? Výsledkem jsou ohnuté štětiny, které se začínají třepit. Jakmile je kartáček na první pohled znatelně poškozený, nastal čas na jeho výměnu. Ohnutými a roztřepenými štětinami riskujete poranění dásní. Kartáček vyměňte i v případě, kdy jsou jeho štětiny zabarvené. Jestli si dáváte záležet na tom, od jakého výrobce kartáčky kupujete a nejedná se o malou částku, budete mít větší motivaci k tomu, skutečně praktikovat správnou techniku a na kartáček při čištění zubů příliš netlačit. Když vám kartáček vydrží pouze jeden měsíc, je načase věnovat čištění zubů větší pozornost a více se při tomto procesu soustředit.
Onemocnění
Prodělali jste právě nějaké onemocnění, které vás po dobu dnů i týdnů přikovalo na lůžko? Jakmile se vám udělá dobře a vrátíte se do práce, nezapomeňte na výměnu svého zubního kartáčku. Jak jsme již zmínili, v kartáčku se daří bakteriím. Bakterie a viry, které vás trápily, tak mohly zůstat na vašem kartáčku a vy jeho používáním po nemoci riskujete návrat nemoci.
Záněty dásní a další potíže s ústní dutinou
Častější výměnu zubního kartáčku zvažte i v případě, že vás často trápí záněty dásní, jejich časté krvácení a další potíže spojené s ústní dutinou.
Dětské zubní kartáčky
Děti mají tendence do kartáčku kousat, kartáček často odkládají na nejrůznějších místech a s čištěním obecně si příliš hlavu nelámou. Dětské kartáčky navíc bývají také měkčí. Proto je v případě dětských kartáčků nutné dávat pozor na to, v jakém stavu se nachází. Ve většině případu je nutná častější výměna než jednou za 3 měsíce.
Jak prodloužit životnost zubního kartáčku
Stejně jako jiné předměty, také životnost kartáčku na zuby můžete prodloužit. Kromě používání správné techniky čištění zubů a vyvíjení minimálního tlaku na zuby, se doporučuje také jeho pravidelné čištění.
Návod na vyčištění kartáčku na zuby
Zubní kartáček před i po každém použití pravděpodobně automaticky omyjete pod proudem horké vody. To ale není ten jediný způsob, jak ho skutečně vyčistit a zbavit bakterií. Někteří zubaři doporučují čistit kartáček obyčejným mýdlem a následně důkladně propláchnout horkou vodou. Jiní nedají dopustit na jeho dezinfekci s použitím peroxidu vodíku nebo antibakteriální ústní vodou.
Použití peroxidu vodíku a antibakteriální ústní vody
V případě, že se vám mytí pod tekoucí vodou a použití mýdla zdají nedostatečné, připravte svému kartáčku následující lázeň:
- Smíchejte jednu čajovou lžičku a jedním šálkem vody a pořádně promíchejte.
- Následně do tohoto roztoku namočte váš kartáček a v této koupeli ho nechte po dobu 10 až 15 minut.
- Po uplynutí této doby kartáček z lázně vyjměte, opět ho pořádně propláchněte pod tekoucí teplou vodou a uložte do kelímku, kde ho běžně skladujete. Nemáte-li po ruce peroxid vodíku, nechte kartáček máchat v antibakteriální ústní vodě.
Čistící roztoky na zubní protézy
Máte po ruce čistící roztok na zubní protézu? Kromě zubů do něj někdy ponořte také svůj zubní kartáček. Když se dokáže spolehlivě zbavit bakterií z protézy, spolehlivě vydezinfikuje také váš kartáček na zuby. Díky roztoku na protézy se účinně zbavíte také případných zbytků jídla, které se mohly na kartáčku zachytit. Čistící roztoky protéz totiž obsahují enzymy a detergenty, jejichž úkolem je zbavit se a rozložit potravinové bílkoviny.
Pečujte o svůj kartáček a snažte se ho neustále udržovat v dobrém stavu. Kromě pravidelného proplachování teplou vodou a vyvíjení minimální tlaku při samotném čištění svůj kartáček také s nikým nesdílejte. Jakmile si povšimnete známek mechanického poškození, neváhejte ho vyhodit a nahradit novým.
Zdroj textu: www.realsimple.com, www.verywellhealth.com
Zdroj foto: www.freepik.com
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos