JídloPrevenceZdraví

Nemůžete v noci usnout? Na vině nemusí být jen kofein, ale také některé potraviny a alkohol

Dostatek klidného spánku je nezbytný pro celkové zdraví.

Ve skutečnosti může chronický nedostatek spánku ovlivnit vaši fyzickou i duševní pohodu a zvýšit riziko určitých zdravotních stavů, jako je srdeční onemocnění a diabetes.

Mnoho faktorů, včetně vašeho výběru jídla, vám může ztížit usínání a klidná spánek.

Tučná jídla 

Konzumace potravin s vysokým obsahem tuku, jako je smažené kuře a tučné maso, může přispívat ke špatnému spánku.

Těžké tučné jídlo později v noci může ovlivnit vaši schopnost usnout.

Může to být způsobeno tím, že se váš trávicí trakt zpomaluje, když spíte, takže konzumace tučného jídla může zahltit trávicí systém, což vede k nepříjemnému pocitu, který brání klidnému spánku.

Rychlé občerstvení

Ultra-zpracované potraviny, jako je rychlé občerstvení a jídla připravená jen k ohřátí, nemusí být tou nejlepší volbou, pokud se toužíte klidně vyspat. A co víc, diety s vysokým obsahem ultrazpracovaných potravin mohou vést k nárůstu hmotnosti. 

Obezita může vést k obstrukční spánkové apnoe, což je zdravotní stav, který může ztěžovat dýchání v noci, což způsobuje přerušovaný a neklidný spánek.

fast food

Kořeněná jídla

Je známo, že kořeněná jídla způsobují zažívací potíže, včetně pálení žáhy. Když ulehnete ke spánku, tyto příznaky související s kořeněným jídlem se mohou zhoršit, protože kyselé šťávy se mohou dostat do jícnu a způsobit podráždění. To vás může v noci udržet vzhůru a vést k poruchám spánku.

Konzumace velmi kořeněných jídel, jako jsou chilli papričky, mírně zvyšuje teplotu středu a povrchu těla.

Tento efekt je dočasný. Zvýšení tělesné teploty způsobené konzumací kořeněných jídel před spaním může negativně ovlivnit spánek. Zvýšená tělesná teplota je spojena s poruchami spánku.

Alkohol

Mnoho lidí si rádo dá jeden nebo dva drinky večer, aby se před spaním uvolnili a odpočinuli si. Alkohol je ve skutečnosti jednou z nejčastěji používaných pomůcek ke spánku.

Je zajímavé, že alkohol způsobuje rychlejší usínání, ale pak výrazně narušuje spánek během noci, protože hladina alkoholu v krvi klesá.

Pokud pravidelně pijete alkohol před spaním pro relaxaci nebo jako způsob, jak usnout, je důležité si uvědomit, že i když vás alkohol pravděpodobně zpočátku unaví, negativně ovlivní vaši celkovou kvalitu spánku a může vás později v noci udržet vzhůru.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button