Prevence

8 překvapivých příčin dehydratace

Vaše tělo se skládá alespoň z 60 % z vody. Podle výzkumu univerzity v Connecticutu stačí, když ztratíte pouze 1,5 % z tohoto objemu a vaše nálada, hladina energie i kognitivní funkce poklesnou. A přestože existují očividné důvody, které mohou způsobit dehydrataci, jako je například horký den, cvičení nebo nedostatečný příjem tekutin, ostatní důvody jsou méně jasné. Zjistěte, jakých dalších 8 příčin může mít dehydratace, abyste ji mohli efektivněji zabránit.

Diabetes

Lidé s cukrovkou a zejména ti, kteří o tom dosud neví, mají zvýšené riziko dehydratace. Jestliže je v krvi příliš vysoká hladina cukru, tělo se snaží zbavit přebytečné glukózy tím, že více vylučuje moč, říká Robert Kominiarek, rodinný lékař z Ohia. Všechny ty výlety na záchod nás tedy mohou velmi dehydratovat. Jestliže jste tedy diabetik a trpíte tím, že často chodíte na záchod, promluvte si se svým lékařem.

Menstruace

Máte menstruaci? Pijte každý den jednu sklenici vody navíc. Estrogen a progesteron ovlivňují úroveň hydratace ve vašem těle a jestliže jejich hladiny nejsou v rovnováze, například při PMS, je nutné zvýšit svůj příjem tekutin. Navíc ženy, které mají silné krvácení, jsou ohrožené ještě více právě kvůli silnému úniku krve.

Předepsané léky

Zkontrolujte si seznam vedlejších účinků svých léků. Mnoho léků, jako například diuretika, zvyšují vylučování moči a tím i risk dehydratace, říká dr. Kominiarek. Také léky na krevní tlak jsou častým příkladem. Též jakékoli tablety, jejichž vedlejšími příznaky jsou zvracení či průjem, mohou zapříčinit dehydrataci. Jestliže tedy berete medikamenty, které mají výše uvedené charakteristiky, zvyšte svůj příjem tekutin.

Nízký příjem uhlohydrátů

Uhlohydráty jsou v těle ukládány spolu s tekutinami. Proto jestliže eliminujete jejich příjem, shodíte. Možná se vám to zdá skvělé, ale není to dobrá zpráva pro úroveň vaší hydratace, říká Dr. Jaime Mass. Navíc uhlohydráty jako ovesné vločky či hnědá rýže naberou vodu při vaření, takže jejich konzumace vám může dodat tekutiny navíc. Jestliže je tedy ze své stravy vyřadíte, měli byste začít přijímat více tekutin.

Stres

Jestliže jste ve stresu, vaše tělo produkuje více stresových hormonů. Pokud to trvá dlouhou dobu, začnete být vysílení. Podle dr. Komisiarka je problém, že v tomto stádiu vaše tělo začne produkovat také hormon aldosteron, který reguluje hladinu elektrolytů a tekutin. Jediným dlouhodobým řešením je tedy v tomto případě snažit se lépe zvládat stres nebo se ho zcela vyvarovat.

Cvičení

Máme tendenci si myslet, že problém dehydratace po cvičení je problémem vrcholových sportovců, ale kdykoli vylučujeme pot, ztrácíme vodu. A poté, týden po týdnu, pokud se potíme víc, než kolik přijímáme tekutin, budete dehydrovaní.

Těhotenství

Máte během těhotenství neustále pocit, že jste nafouknutá? Je pravděpodobné, že vaše tělo zadržuje vodu, aby se vyrovnalo s dehydratací. V tomto období se zvyšuje v organismu celkový objem krve a srdeční výkon, což může zvýšit vaše požadavky na tekutiny. A co víc, zvracení spojené s ranní nevolností také může mít svůj dopad na úroveň hydratace.

Stárnutí

Jak stárneme, schopnost našeho těla zadržovat vodu stejně jako cit pro žízeň se snižují, tzn. je snazší dojít k dehydrataci. Jestliže máte problém pamatovat si dostatečný příjem tekutin, zkuste z toho udělat hru. Noste při sobě láhev s vodou a poznamenávejte si, kolik jste za daný den vypili.

Zdroj

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button