KrásaPrevence

Jak vybělit zuby bez zubaře?

Krásný bílý úsměv vypadá skvěle a zvýší vám sebedůvěru. Bohužel náš životní styl, strava a péče o zuby mohou časem vytvořit úsměv, se kterým nejsme zrovna spokojeni. Náš chrup přirozeně stárne, zubní sklovina tmavne, což přispívá k ještě horšímu tónu zubů. Bělost nám může pomoci obnovit odborník, ale zaplatíme často velmi vysokou cenu. Naštěstí existují způsoby, jak vybělit zuby a udržovat a obnovovat jasný úsměv doma, bez návštěvy zubaře.

Čištění a používání mezizubních kartáčků neb nití

Zuby si kartáčujte pravidelně minimálně dvakrát denně, aby nedošlo k usazování zubního kamene a následnému vzniku zubního kazu. Po jídle počkejte vždy přibližně hodinu, protože kyseliny obsažené v jídle zubní sklovinu změkčují, takže trvá nějaký čas, než se zotaví. Čištění brzy po jídle může způsobit na zubech škody.

Vodní výplachy

Po každém jídle si ústa vypláchněte ústní vodou, abyste odstranili zbylé cukry a kyseliny, které váš chrup narušují. Zbytky jídel se totiž v ústech rozkládají a škodí zubní sklovině, čemuž zabráníte právě pravidelnými výplachy.

Žvýkejte a braňte dehydrataci

Žvýkejte žvýkačku a stimulujte produkci slin, což je přirozená obrana těla, která pomáhá snižovat hladinu kyselin a škodlivých bakterií v ústech. Pijte také hodně tekutin, abyste zůstali hydratovaní a zabránili suchosti v ústech a menšímu množství slin.

Omezte některé potraviny

Zabraňte znečištění tím, že omezíte potraviny, které by mohly způsobovat skvrny na zubech, jako je rajská omáčka či balsamico. Také látky obsažené v čaji či kávě nebo červeném víně se drží zubní skloviny a způsobují nevzhledné skvrny, které je obtížné odstranit. Pokuste se proto tyto nápoje omezit a upřednostňujte bílé víno před červeným. Omezte také množství slazených nápojů, jako jsou limonády, a při jejich pití používejte brčko, abyste zamezili poškození zubů. Jezte hodně syrové zeleniny a ovoce, například mrkev a celer, které vám pomohou zbavit se kousků potravy přilepených v ústní dutině.

Přestaňte kouřit

Kouření nejen zabarvuje zuby, ale má také vliv na imunitní systém a způsobuje onemocnění dásní, které může vést až ke ztrátě zubů. Bělení zubů bude kontraproduktivní, pokud s kouřením budete pokračovat. Jeho vynechání by proto mělo být prvním krokem k lepšímu zdraví ústní dutiny a zdravějšímu úsměvu.

Metody domácího bělení

Jahody a jablka

Jahody i jablka obsahují kyselinu jablečnou, u níž bylo prokázáno, že je prevencí ke skvrnám na zubech a také je pomáhá odstraňovat. Existují různé způsoby, jak těchto výhod využít; například jahodu či jablko překrojte a přejíždějte jím po zubech, nebo ovoce nadrťte, přidejte jedlou sodu a použijte místo zubní pasty. Jelikož oba druhy ovoce obsahují kyseliny, nezapomeňte si po každé proceduře pořádně vypláchnout ústa a jedlou sodu používat spíše výjimečně.

Jedlá soda

Jedlá soda čistí i bělí, ale je drsná, takže ji používejte jen zřídka (asi jednou nebo dvakrát do měsíce). Chcete-li používat jedlou sodu jako čistič zubů a bělidlo, smíchejte malé množství s vodou do konzistence pasty a vyčistěte si zuby. Tato metoda byla užívána po staletí, dokud nebyly běžně dostupné komerční zubní pasty, a některé značky ji dodnes využívají jako jednu ze složek.

Peroxid vodíku

Tato látka má antiseptické vlastnosti a schopnost bělit zuby, proto se používá v mnoha komerčně dostupných zubních pastách stejně jako v ústních vodách. Nejlepší způsob, jak využít jeho účinků, je smíchat jej s vodou rovným dílem a vytvořit tak bělící ústní vodu. Tu asi po dvou minutách vyplivněte a ústa důkladně vypláchněte čistou vodou.

Oil pulling

Starobylá ajurvédská metoda, která zahrnuje „svištění“ oleje (doporučuje se kokosový či sezamový) v ústech mezi zuby asi po dobu 20 minut. Poté olej vyplivnete. Olej přitahuje a odstraňuje bakterie a rozpouští plak a zubní kámen, což má za následek zdravější a bělejší zuby.

Máte-li jakékoli obavy týkající se některého z uvedených způsoby, promluvte si o něm s dentistou či zubařem.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button