JídloPrevence

Camu camu jako zázračné ovoce s nesmírně vysokým obsahem vitamínu C

Novou hvězdou vycházející na poli zdravého stravování se stává camu camun – ovoce, které se k nám dostává z Jižní Ameriky. Slyšeli jste již o něm? Konzumovat ho můžete v podobě prášku, který je nesmírně bohatý na vitamín C a další zdravé látky. Camu camu vás přesvědčí, že dosáhne až na titul superpotraviny. My vám prozradíme proč. 

Co je to camu?

Camu je poměrně malý strom, či spíše keř, na kterém rostou malé plody camu camu. Tyto plody obsahují kyselou šťavnatou dužinu a oplývají jedinečným aromatem. Divoký keř camu dokáže vyprodukovat v průměru 26 plodů za rok. Někdy jsou plody také nazývány jako Berry camu. Jsou podobné našim špendlíkům. Zajímavé je, že plody camu jsou jedním z nejlepších zdrojů vitamínů C na naší planetě, jelikož mají až 60krát více vitamínu C než pomeranče. Camu je také bohaté na aminokyseliny, jako je leucin, serin a valin, stejně také na fytochemikálie a minerální látky. Camu se tedy stává superplodem, který je skvělou prevencí mnoha onemocnění. Určitě jste již četli o acai prášku, který se vyrábí z fialových plodů a je také velmi bohatý na vitamín C. Camu však obsahuje více vitamínu C než acai.

Výživové hodnoty

A jak je to s výživovými hodnotami? Ty prozradí o camu nejvíce. Ve 100 g camu najdete:

  • 0,4 g bílkovin
  • 0,2 g tuku
  • 2145 miligramů vitaminu C (3575 % DD)
  • 2,1 miligramů manganu (106 % DD)
  • 0,2 miligramů mědi (10 % DD)
  • 0,5 miligramů železa (3 % DD)
  • 12,4 miligramů hořčíku (3 % DD)
  • 15,7 miligramů vápníku (2 % DD)
  • 83,8 mililitrů draslíku (2 % DD)
  • 0,4 miligramu zinku (2 % DD)

Camu obsahuje také 355 mikrogramů karotenoidů. U plodů camu je dominantním karotenoidem lutein spolu s betakarotenem a zeaxantinem.

Zdravotní výhody konzumace camu

Pokud si budete camu dopřávat pravidelně, což můžete, jelikož ho snadno seženete ve formě sypkého prášku, předejdete mnoha onemocněním a posílíte svůj imunitní systém. Jaké výhody vám přináší pravidelná konzumace camu?

Posila imunitního systému

Camu má nejvyšší obsah vitamínů C ze všech plodů, jež můžete konzumovat. Má až 60krát více vitamínu C než pomeranč a 56krát více než citron. Vitamín C je skvělým pomocníkem pro vybudování zdravého imunitního systému. Camu poskytuje tělu potřebné živiny, detoxikuje a léčí. Dávka vitamínů C je skvělou prevencí proti vnikání volných radikálů a dalších patogenů do vašeho těla.

Zlepšuje zdraví jater

Camu je silným koktejlem antioxidantů a fytochemikálií, které vám pomohou bojovat proti jaterním nemocem. Vysoký obsah vitamínu C je zvláště důležitý pro dobrou činnost jater. Konzumovat by jej měli osoby ohrožené onemocněním jater.

Zlepšuje náladu

Vitamín C má také vliv na produkci serotoninu, hormonu, který zlepšuje vaši náladu. Camu se tak stává potencionálním lékem na deprese a zlepšuje vaši náladu. Lidé s nedostatkem vitamínu C v těle jsou často unavení, bez nálady a energie.

Zlepšuje zdraví žaludku a srdce

Camu je bohaté na antioxidanty a má antivirovou schopnost. Bojuje proti vzniku nejrůznějších onemocnění a má protizánětlivé vlastnosti. Je úžasným léčitelem chorob žaludku a má vliv také na zdraví vašeho srdce.

Zmírňuje dopady stárnutí 

Camu plody byly studovány pro svůj potencionální protistárnoucí efekt. Camu zpomaluje proces stárnutí, především díky hojnému obsahu antioxidantu, vitamínu C. Chrání vás před vznikem zánětu v těle, zmírňuje dopady stresu na váš organismus a má celkově pozitivní vliv na celkové zdraví. Jeho vliv se týká také zdraví očí. Chrání před vznikem makulární degenerace, která často přichází s věkem.

Skvělá prevence

Díky tak vysokému obsahu vitamínu C je camu úžasným ochráncem před záněty a onemocněními, která jsou se zánětem spojována. Poslouží vám jako účinná prevence, kterou byste jinde v přírodě hledali jen těžko. Dopřejte si camu ve formě prášku jako přísadu do smoothie či ranní kaše. Zvláště osoby, které si příliš nedopřávají citrusové plody a zeleninu, by měli svůj přísun vitamínu C doplňovat.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button