KrásaMinerályPrevence

Měď: účinná na hojení ran, ale také při chudokrevnosti

Měď spadá do kategorie esenciálních stopových minerálů. Proč zrovna naše tělo potřebuje měď? Zajišťuje fyziologický růst, pevné kosti, zdravé srdce, mozek a imunitu.

Správným nastavením hladiny tohoto minerálu se preventivně chráníte před řadou civilizačních chorob. Společně s ostatními minerály tvoří základní pilíř pro nezbytnou obranyschopnost organismu.

Díky chromu se v buňkách vytváří energie a současně i pružnost pojivové tkáně. Podílí se na metabolismu železa a podporuje nervový systém. Tento prvek vlastní antioxidační aktivitu, se kterou se spojují další výhody.

Zabraňuje předčasným projevům stárnutí, kardiovaskulárním chorobám, rakovině, atd.

Co způsobí nedostatek mědi v lidském organismu?

Příznaky jsou podobné jako při absenci železa, jelikož málo mědi se dává do souvislosti se vznikem anémie (chudokrevnost). Mimo jiné může také stát za srdečními nemocemi a nejrůznější deformitou kostí.

Nedostatek mědi je spíše vzácný. Pokud k tomu dojde, je vhodné jej aplikovat nitrožilně. Smyslem vpichu je stimulovat tvorbu kostí u kojenců a starších lidí s nedostatkem mědi.

Efektivita mědi

O mědi není moc známo, že by působila na pokožku. Opak je pravdou, protože měď navyšuje produkci kolagenu a elastinu. Díku tomu je kůže pružná, a přesto odolná.

Možná jste již někdy slyšeli o ponožkách, kde je jejich součástí právě měď. Používají se k prevenci kožních infekcí a řezných ran.

Tento problém je také zaznamenáván u diabetiků, jenž dost často trpí na hůře se léčitelné vředy a jiné oděrky. Oxid měďnatý je tak významnou složkou, která se používá také do polštářů. Okolí oční linie zůstane bez vrásek a vy se budete cítit neustále mladí.

Doplněk stravy

Většina vitamínových preparátů obsahuje měď a jedná se zejména o multivitamín. Měď sama o sobě snižuje v těle záněty a vylepšuje vzhled pokožky.

Měď používaná v obvazech na rány je účinná z hlediska regenerace pokožky a pomáhá dotvořit nové krevní cévky. Antimikrobiální vlastnosti v sobě měď nezapře, podobně jako stříbro. Riziko kontaminace rány pak značně klesá.

Měď plní úlohu jako posilovač kostí

A hlavně ženy v menopauze by se měly starat o to, aby nedocházelo k oslabování jejich kostí. Je doporučováno užívat kombinaci vápníku a dalších stopových prvků.

Tím se zpomaluje nárůst ztráty kostní hmoty. Zajímavou informací je, že měď užívaná v těhotenství omezuje výskyt depresí a úzkostí.

Potravinové zdroje

  • vnitřnosti – játra (hovězí, jehněčí, telecí)
  • ovoce a zelenina (zejména tmavá listová, brambory, houby, sušené ovoce, avokádo)
  • mořské plody (chobotnice, krab, humr, ústřice)
  • semínka (slunečnicová, dýňová, sezamová)
  • ořechy (para ořechy, kešu, lískové oříšky, vlašské ořechy)
  • fazole (adzuki, sojové boby a jiné výrobky ze soji, cizrna)
  • kozí sýr
  • čokoláda včetně kakaa
  • obiloviny z pšeničných otrub a celozrnné výrobky

Doporučená denní dávka

Děti

0,3 – 0,9 mg/den (v závislosti na věku)

Dospělí

0,9 mg/den

Těhotné a kojící ženy

1 – 1,3 mg/den

Pro dospělé je tolerovaná horní hranice užívání až 10 mg/den.

I když je měď pro zdraví velmi důležitá, pro valné užívání obyvatelstva není nezbytná. Nejvíce mědi, jakožto doplňku se užívá v případě anémií nebo při zhoršeném průběhu hojení ran.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button