PrevenceVitamíny

Kyselina listová – vitamín důležitý především pro těhotné ženy

Mezi mezi nejčastěji doporučované doplňky stravy se řadí kyselina listová. Proč je tomu tak a je kyselina listová opravdu tak důležitá pro budoucí maminku?

Seznamte se s kyselinou listovou

Kyselina listová se řadí mezi vitamíny patřící do skupiny ve vodě rozpustného B-komplexu. Ta je pro svou vlastnost tvorby nových buněk a červených krvinek důležitá především pro optimální růst a vývoj plodu. Jak již název napovídá, v přirozené podobě je nejvíce obsažena v listové zelenině. Najdeme ji však i v kvasnicích nebo játrech. Projdou-li však potraviny s vysokým obsahem kyseliny listové bodem varu, zhruba 95% jich zničíte. Pokud ji tedy chcete přijímat přirozenou cestou, jezte hodně čerstvé zeleniny.

Čerstvý salát je přirozeným zdrojem kyseliny listové.

Jaký význam má pro těhotné ženy

Zvýšit dávky kyseliny listové se doporučuje již 3 měsíce před plánováním potomka. Mozek a mícha dítěte se totiž vytváří již v prvních týdnech těhotenství a dodatečný příjem tohoto vitamínu není tak efektivní, jako když ho má těhotná žena již před vývojem plodu.

Jak je výše psáno, kyselina listová podporuje růst plodu a správný vývoj nervového systému dítěte. Nepřijímáte-li dostatečné množství tohoto vitamínu, může se stát, že se vaše dítě narodí s vadou nervového systému. V některých případech může deficit kyseliny listové vyvolat i potrat.

Jaké množství a jakým způsobem kyselinu listovou přijímat

Dospělý člověk by měl denně přijmout přibližně 180-200 mikrogramů kyseliny listové. Ovšem v těhotenství se dávka zvyšuje na dvoj- skoro až na trojnásobek. Doporučená denní dávka se pohybuje kolem 400-600 mikrogramů.

Přirozeným zdrojem kyseliny listové je například brokolice, paprika, růžičková kapusta, zelí, špenát chřest, okurky, pomeranče, ořechy, kuřecí játra a jiné. Tyto potraviny obsahují v průměru kolem 30-50 mikrogramů kyseliny listové na 100 g potraviny.

Někteří lékaři tvrdí, že je důležité přijímat kyselinu listovou i doplňky stravy, protože tak jedině zaručíte, že se vám dostane do organismu ve 100%. Jiní zase říkají, že kyselinu listovou přijmete snadno z běžného vyváženého jídelníčku.

Záleží jen na vás, jakou formu si vyberete. Důležité je jen to, abyste jste zejména v těhotenství hlídali příjem tohoto vitamínu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button