KrásaMinerályPrevencePřírodní léčbaRady a tipy

Úbytek slunečního světla v zimě nás oslabuje: jak se nabít energií? 2. díl

V prvním díle jsme se dozvěděli o účinnosti rybího oleje a jeho zdravotních výhodách. Nyní je čas říct si o dalších nezbytně nutných doplňcích, které nás v zimě ochrání před virovými nákazami.

Sami víte moc dobře, že ovoce a v zimě není zdaleka tak kvalitní a nabitá tolika vitamíny jako přes léto. Pokud se zmiňujeme o létu, prakticky samo se nabízí i užívání vitamínu D. Ne nadarmo je mu přezdíváno „sluneční“ vitamín.

Vitamín D se v těle syntetizuje pomocí slunečního záření

Je tedy celkem logické, že v zimě bude obtížnější jej získat. Přesto bychom na něj měli myslet a do organismu jej doplňovat. Pomáhá totiž posilovat kosti a vstřebávat další živiny, např. vápník. Nikdo o tomto vitamínu zřejmě neví, že také udržuje na uzdě vznik depresí.

Vitamín D se hodně často vyskytuje v substituční terapii společně s vápníkem. Tou nejjednodušší formou jeho přijímání, a tedy zdrojem, jsou vajíčka, mléko, tučné ryby, olej z tresčích jater a houby.

Vitamín E

Ač je mnohdy nazýván vitamínem plodnosti, neprohloupíte s ním ani, co se týče jeho antioxidačních vlastností. Chrání buňky a udržuje vláčnou pokožku. Díky němu je pleť zářivá a nestárnoucí. V zimě má naše pokožka tendenci vysychat, tak se proti tomu účinně braňte.

Vitamín A

Vitamín A je rozhodující pro obnovu tkání, a proto je současně i podporou pro růst a vývoj těla. Podílí se také na posílení imunitního systému a posiluje zrak. Má podobné účinky jako vitamín E, dokáže prozářit vaší pleť i v zimě. Vitamíny lze užívat i jako šumivé, stačí rozpustit ve vodě v hrnku.

Vitamín A a E lze zakoupit každý zvlášť, jako betakaroten nebo klasický vitamín E, ale můžete si také zakoupit multivitamínové preparáty. Tam jistě bude také zinek a železo – další dva důležité prvky, bez kterých se přes zimu neobejdete.

Železo stabilizuje imunitní systém, jenž se stává odolnějším proti nachlazení a chřipkám. Naproti tomu zinek je antioxidant, který je dáván do souvislosti s opravou tkání, hormonální rovnováhou, ale rovněž i lepší imunitou. Zinek vám pomůže překonat stavy únavy, budete se cítit mnohem vitálnější.

Utekl vám první díl? Více naleznete zde

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button