KrásaZdraví

Snadný recept na krásnou pleť – africké černé mýdlo!

Po staletí vyráběly a požívaly ženy ze Západní Afriky – přesněji řečeno z Ghany – mýdlo o zeleninovém základu, pro jemné čištění pleti a vlasů.  Ve světě známé jako africké černé mýdlo, nese tamější africký název alata simena, sabulun salo, ose dudu, nebo anago mýdlo.

Je vyráběné z tajného receptu předávaného z generace na generaci, a existuje mnoho formulí afrického černého mýdla na dnešním trhu. Některé dokonce v sobě obsahují oves, med, či aloe vera. Hlavní ingredience tradičního černého mýdla však zahrnují africké rostliny jako je slupka zeleninového banánu, čokoládové boby, kůra máslovníku afrického, nebo palmové listy. Jakmile je sesbírán rostlinný materiál, je ponechán na sluníčku, aby se vysušil, a poté je pečen při stálé teplotě, dokud se nepromění na popel. Tento popel je potom přidán do vody a rozličných tuků mezi které patří olej palmový kokosový olej, bambucký olej, kakaové máslo, a palmojádrový olej. Tato směs je poté zahřáta a ručně míchána po dobu alespoň jednoho dne, dokud nezačne tuhnout, než se po částech nabere a nechá po dva týdny tuhnout.

Co dělá africké černé mýdlo tak speciální?

Zde je přehled všech základních ingrediencí, které se nachází tradičním africkém černém mýdle, společně s jejich přínosy:

  • Slupky zeleninového banánu (plantain) – Vaření banánů je dobrým zdrojem antioxidantů, bílkovin, kyseliny listové, thiaminu, riboflavinu, draslíku, a vitamínu C.
  • Kakaové boby – Nejen bohaté na antioxidanty, kokosové boby – neboli skořápky ve kterých jsou drahocenná semena kakaovníku – mají též silné protizánětlivé účinky.
  • Kokosový olej – Kokosový olej je vskutku všestranná ingredience, je používán na čištění a hydrataci pleti a pomáhá nakopnout produkci kolagenu.
  • Palmojádrový olej – Tento olej je bohatý na mnoho druhů mastných kyselin.
  • Palmový olej – Tento olej je získáván z plodu plamy palmitové, nerafinovaný palmitový olej je bohatý na vitamín E, alfa a beta karoteny, a jiné antioxidanty, jako jsou nezbytné mastné kyseliny.
  • Bambucké máslo – Též hodně bohaté na přínosné mastné kyseliny, bambucké máslo je ceněná ingredience pro sametově hladkou pleť. Pomáhá obnovit poškozenou pleťovou tkáň a posiluje tělesnou schopnost výroby kolagenu.

Tato směs rostlin a tuků je používána po staletí pro překrásnou pleť a vlasy. Proč tomu tak je:

Přírodní čištění pleti

Stejně jako by každé mýdlo mělo, africké černé máslo je efektivní vnější čistič. Kyselina listová v palmojádrovém a kokosovém oleji vytváří pěknou pěnu, která je přírodně antimikrobiální. Díky přítomnosti bambuckého másla a jiných hydratujících prostředků, africké černé mýdlo vám vyčistí pokožku obličeje a těla, bez odstranění olejů z pleti.

Dobré pro všechny typy pleti

Ať už máte pleť suchou, mastnou, nebo kombinovanou, africké černé mýdlo dělá zázraky pro každý typ pleti. Díky přítomnosti kokosového oleje, toto mýdlo bojuje proti vysoušení hlubokou hydratací pokožky. Je také excelentní pro mastnou pleť, protože dodává hydrataci pleti, což pomáhá k nápravě a vyrovnání příliš aktivní mazové žlázy.

Jemný peeling

Africké černé mýdlo je organické, továrně nezpracované, a tepelně neupravované – to znamená, že byste neměli být překvapeni, pokud vaše kostka tohoto mýdla přijde uvnitř s jemnými částečkami rostlinné hmoty. Nejen, že díky tomu budete vědět, že vaše kostka je autentická, ale tato hrbolatá plocha mýdla z něj činí i skvělý jemný peeling.

Boj proti akné

Společně s čistícími účinky kyseliny listové, je africké černé mýdlo také účinný bojovník proti akné, díky mnohým živinám a mastným kyselinám. Kokosový olej je výtečné léčivo na akné, protože obsahuje kyselinu kaprylovou, kyselinu kaprinovou, a vitamín E, které fungují v souladu na vyvážení hladiny pH pleti a zklidňují záněty podrážděné pokožky.

Stejně tak palmový olej pomáhá předcházet a léčit hnisavé pupínky, protože je bohatý na beta karoten, kyselinu olejovou, a kyselinu linolovou. Tyto tuky mají též protizánětlivé účinky, které vytvářejí barieru, která drží hydrataci uvnitř pleti, zatímco vitamín A je nezbytná živina pro obecně zdravě vypadající vzhled i pocit z pleti.

Přírodně protiplísňové

Je prokázáno, že africké černé mýdlo je efektivní vůči mnohým kmenům plísní. Můžete ho použít na léčbu dermatomykózy, plísně nehtů, trichoficie, a přemnožení kvasinek. Může být též užíváno na plíseň v domácnosti.

Redukce vrásek a jemných linek

V tomto mýdle jsou dvě ingredience, které jsou jinak považované za odpad – slupky kakaových bobů a banánů. Obě tyto složky jsou bohatým zdrojem antioxidantů. Kakaové boby jsou složené z kyseliny gallové, taninů, a katechinů, zatímco banánové slupky obsahují rutin, a kvercetin. Díky tomu bojuje africké černé mýdlo se škodlivými volnými radikály, které přispívají k fyzickým známkám stárnutí.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button