JídloOstatníZdraví

Sezóna pomerančů je v plném proudu: 8 důvodů, proč byste je měli jíst každý den

Pomeranče patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce na světě, a to z dobrého důvodu, kvůli jejich všestrannosti a působivým zdravotním přínosům. Přes zimu je smutný pohled na ovocné keře a stromy, ale naštěstí se k nám mnoho druhů ovoce dováží. Pomeranče patří mezi ně a od prosince začíná jejich hlavní sezóna, která končí kolem března. Představíme si, proč je toto ovoce tak zdravé a proč byste se v jeho konzumaci neměli příliš omezovat.

Co jsou pomeranče?

Pomeranče jsou hybridní citrusové plody vědecky známé jako citrus sinensis. Rostou na pomerančovníku čínském a staly se nejvíce pěstovaným citrusovým ovocem. Podle odhadů se pěstují více než 4 tisíce let a po celém světě najdeme již nespočet různých odrůd, které se liší barvou, velikostí i chutí.

Výživové hodnoty

Pokud jde o výživu, středně velký pomeranč obsahuje zhruba 60 kalorií, spolu s téměř 95 % vaší denní potřeby vitamínu C. Tyto plody mají také vysoké hladiny vlákniny, vitamínu B, folátu a draslíku, stejně jako dalších flavonoidů, antokyanů a polyfenolických sloučenin, které se všechny v těle chovají jako antioxidanty. Pomeranč má kromě velmi malého množství bílkovin také zhruba 15 gramů sacharidů, z nichž většina pochází z cukrů.

Pometrančovník s pomeranči

8 úžasných důvodů, proč jíst pomeranče každý den

Protirakovinný potenciál

Vysoké hladiny antioxidantů a vitamínu C přítomné v citrusových plodech mohou bojovat proti volným radikálům a oxidačnímu stresu, zejména u rakoviny plic. Různé studie zdůrazňují význam pomerančů a dalších citrusových plodů v moderních onkologických terapiích.

Nemoci ledvin

Zlepšením hladiny draslíku a snížením krevního tlaku může toto ovoce pomoci minimalizovat zátěž ledvin a předcházet onemocnění ledvin.

Cholesterol

Vysoká hladina kyseliny askorbové a vlákniny v pomerančích jim umožňuje zabránit oxidaci cholesterolu, což je způsob, jakým dochází k hromadění plaku, což vede k ateroskleróze a vyššímu riziku srdečního infarktu, mrtvice a koronárních srdečních chorob.

Virové infekce

Je známo, že konzumace těchto citrusových plodů nastartuje imunitní systém a existuje mnoho studií zaměřených na specifické antivirové a antibiotické vlastnosti těkavých kyselin obsažených v pomerančích.

Chronická onemocnění

Polyfenolické sloučeniny, flavonony a další antioxidanty pomáhají odstraňovat chronický zánět a zmírňují účinky volných radikálů, které mohou vést k různým chronickým onemocněním.

Zácpa

Dobrá hladina vlákniny může stimulovat peristaltický pohyb a zlepšit vaši celkovou trávicí účinnost, předcházet příznakům zácpy.

Zdraví očí

Přítomnost flavonoidů v pomerančích pomáhá zlepšit zdraví zraku. Tyto antioxidanty a mnoho vitamínů jsou spojeny s nižším rizikem očních onemocnění, jako je makulární degenerace, ke které většinou dochází ve stáří.

Alkalizační efekt

Navzdory tomu, že se jedná o vysoce kyselé ovoce, když tělo mnoho z těchto kyselin metabolizuje, má ve skutečnosti alkalizující účinek na celkové pH těla.

Jak začlenit více pomerančů do svého jídelníčku?

Vzhledem k tomu, že jsou tyto citrusové plody relativně levné a velmi všestranné, přidání většího množství tohoto ovoce do vaší stravy by mělo být docela jednoduché. Ovoce můžete vymačkat, abyste získali ovocnou šťávu, nebo nakrájejte pomeranč a přidejte jej na vrch salátu. Můžete si je rozebrat na měsíčky a mlsat u televize jako součást ovocného talířku.

Kvůli vláknité povaze dřeně nejsou ideální pro ovocné smoothie, ale jsou to skvělé svačiny, které můžete nosit celý den, dokud nebudete chtít dodat energii.

Zkuste je i vymačkané.

Jak pomeranče vybírat?

Když vybíráte pomeranč, vybírejte ten, který je na svou velikost těžký, což naznačuje, že je plný šťávy a je téměř zralý. Vyhněte se jakýmkoli pomerančům, které mají měkká místa nebo zjevné modřiny. Barva není vždy skvělým ukazatelem zralosti, protože některé pomeranče jsou uměle dobarvovány, aby se zlepšil jejich vzhled. V závislosti na tom, jakou odrůdu pomeranče jíte, se ideální sezóna obvykle pohybuje od zimy do jara.

Při skladování tohoto ovoce si nekrájený pomeranč může uchovat obsah živin a chuť až dva týdny v lednici, přičemž již po 3-4 dnech na pultu začne měknout nebo ztrácet výživnou hodnotu.

Vedlejší účinky pomerančů

Při konzumaci tohoto citrusového ovoce existuje jen několik rizik a negativní reakce se obvykle objevují pouze při konzumaci nadměrného množství. Jíst příliš mnoho pomerančů může mimo jiné zhoršit pálení žáhy a gastrointestinální problémy.

Žaludek: Při vysokém množství vlákniny může konzumace příliš velkého množství pomerančů vést k zácpě, průjmu nebo celkové žaludeční nevolnosti.

Pálení žáhy: Tyto plody mají vysoký obsah kyselosti, což může zhoršit příznaky pálení žáhy a gastroezofageální refluxní choroby (GERD).

Poruchy ledvin: Pokud užíváte léky na vysoký krevní tlak a jíte hodně pomerančů, může se vám příliš zvýšit hladina draslíku, což představuje hrozbu pro zdraví ledvin.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button