TOP 10 potravin, které obsahují omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny jsou pro vaše tělo velmi důležité. Přináší vašemu orgasnismu mnoho příznivých účinků týkající se především jejich protizánětlivých vlastností. Omega-3 mastné kyseliny se vyskytuji ve třech hlavních formách: DHA, EPA a ALA.
Omega-3 mastné kyseliny
ALA je nejvíce obsažena v oříšcích, semínkách a živočišných potravinách jako jsou například mléčné výrobky či hovězí maso, zatímco EPA a DHA mastné kyseliny se nacházejí především v tučnějších rybách jako je losos či makrela. Nejvíce výhod pro vaše zdraví mají mastné kyseliny EPA a DHA, takže byste se měli zaměřit především na tyto dvě. Konzumaci omega-3 mastných kyselin byste neměli zanedbávat. Jejich účinky, které byly prokázány, jsou skvělou prevencí i léčbou stovky zdravotních problémů.
Kdy zvýšit přísun omega-3 mastných kyselin?
- pokud vás trápí vysoký cholesterol
- při depresi a úzkosti
- je vhodný pro ty, kteří trpí ADHD
- jako prevence rakoviny a cukrovky
- působí protizánětlivě
- prevence artritidy a neplodnosti
- prevence zánětlivého onemocnění střev, Alzheimerovy choroby a makulární degenerace
- léčba kožních problémů (ekzémy)
- podporuje hubnutí
- mohou je užívat i těhotné ženy
- posiluje zdraví vlasů a nehtů
Nedostatek omega-3 mastných kyselin sebou nese negativní příznaky, jako je špatná paměť, suchá kůže, srdeční problémy, časté změny nálad, bolesti kloubů a autoimunitní onemocnění. Nejčastěji trpí nedostatkem omega-3 mastných kyselin osoby, které konzumují především zpracované potraviny, ne čerstvé a zdravé. Bohužel nedostatek mastných kyselin postihuje i vegany. Příjem omega-3 matných kyselin je pro muže 1,6 g na den a pro ženy 1,1 g za den.
Top 10 potravin obsahující omega-3 mastné kyseliny:
- Losos: 120 g= 1,45 g
- Sardinky: 120 g= 1,34 g
- Makrela: 120 g= 1,25 g
- Hovězí maso: 120 g= 1,1 g
- Lněné semínko: 2 lžíce= 3,2 g
- Chia semínka: 2 lžíce= 2,5 g
- Vlašské ořechy: 1/4 šálku= 2,3 g
- Sýr ze sojových bobů: 120 g= 0,52 g
- Tuňák: 120g=0,33 g
- Mléčné výrobky: 250 g= 0,25 g
Mezi další potraviny s vysokým obsahem omega-3 matných kyselin, které mohou konzumovat i vegani, patří růžičková kapusta, květák či mořské řasy. Ze seznamu si vyberte ty potraviny, které máte rádi a dopřávejte si je pravidelně, abyste doplnili zásoby omega-3 matných kyselin. Dopřávejte si ryby především z menších chovů, ne z velkých rybích farem a hovězí maso od menších chovatelů. Variantou je i pravidelná konzumace rybího oleje.
Proč konzumovat omega-3 mastné kyseliny?
Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi příznivé pro vaše srdce a celý oběhový systém. Pomáhají totiž snižovat krevní tlak, regulovat srdeční rymus, snižuje tvorbu krevních sraženin a možnost zánětu. Snižuje tedy preventivně riziko vzniku srdeční či mozkové příhody. Potraviny bohaté na mastné kyseliny přispívají ke snížení triglyceridů a LDL cholesterolu. Pokud chcete opravdu snížit krevní tlak a hladinu špatného cholesterolu, normalizovat srdeční rytmy či pomoci s léčbou aterosklerózy, dopřávejte si především tučné ryby, nejlépe dvě porce týdně. Takto můžete snížit riziko vzniku mrtvice až o 50%.
Prevence vzniku rakoviny
Konzumace 2-3 porcí mořských ryb týdně snižuje riziko vzniku rakoviny. Omega-3 mastné kyseliny potlačují vznik zánětu a bojují s některými druhy rakoviny, například zpomalují progresi rakoviny tlustého střeva a snižují riziko vzniku rakoviny prostaty a prsu.
Deprese a zdraví vašeho mozku
Omega-3 mastné kyseliny, především EPA, má velký vliv na zdraví vašeho mozku. Pomáhají v rozvíjení procesů a snižují možnost vzniku zánětů, pomáhá také zpomalit proces stárnutí. Navíc působí na deprese, které zmírňují. Pomáhají také všem, kteří trpí ADHD a chrání proti nemocím spojením s úbytkem kognitivních funkcí směřující k demenci (Alzheimerova choroba).
Protizánětlivé účinky
Největším přínosem omega-3 mastných kyselin jsou jejich protizánětlivé účinky. Pomáhají bojovat s osteoartrózou a bolestmi kloubů. Léčí i zánětlivé onemocnění střev.
Není to dost důvodů, abychom si dopřávali omega-3 mastné kyseliny v jakékoliv podobě pravidelně?
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos