Prevence

Pořiďte si domů citronový olej, prozradíme vám, jaké výhody přináší

Citron a citronový olej jsou používány v ajurvédské medicíně jako lék širokého spektra zdravotních onemocnění a stavů. Citrusové plody patří mezi skvělé zdroje esenciálních olejů a jejich užití je velmi všestranné. Oblíbený je citronový olej především pro své antioxidační vlastnosti. 

Zdravotní přínos citrusového oleje

Citrony samotné by vám doma neměly chybět. Proslavily se především díky svým antioxidačním vlastnostem, jelikož čistí tělo, omlazuje, pečuje o zdraví vzhled pokožky a celkově pečuje o zdravý organismus. Citrusový esenciální olej by vám doma jistě neměl chybět. Používat se dá jako kosmetický přípravek, jako přídavek do čistících prostředků či do aromalampy jako povzbuzovač nálady. Esenciální olej vzniká z lisování citronových slupek za studena. Kůra je nejvýživnější částí citronu, díky rozpustným fytonutrientům. Citrusový esenciální olej je bohatý na terpeny, aldehydy, estery apod. Oblíbený je citrusový olej i pro svou jedinečně osvěžující vůni, má povzbuzují účinky a zvedne špatnou náladu.

Výhody užívání esenciální oleje z citrusů

Zbaví vás pocitů nevolnosti

Pokud hledáte způsob, jak se zbavit pocitů nevolnosti, zvláště v období těhotenství, kdy zažíváte ranní nevolnosti, je pro vás citronový olej dobrou volbou jako ochránce před nevolností. Stačí citrusový esenciální olej nakapat do vaší aromalampy či difuzéru. Vdechování svěží vůně vás preventivně chrání před pocity nevolnosti a zvracením.

Zlepšuje trávení

Citronový esenciální olej pomáhá v léčbě zažívacích obtíží, včetně problémů, jako je gastritida či zácpa.

Podporuje zdravou pleť

Citronový esenciální olej prospívá i vaší pokožce, jelikož snižuje riziko tvorbu akné, vyživuje pokožku a hydratuje. Studie ukazují, že preventivně snižuje riziko poškození buněk volnými radikály, díky antioxidačním účinkům také bojuje proti projevům stárnutí na vaší pleti. Účinný je olej také na kožní problémy jako jsou puchýře, kousnutí hmyzem, drobné ranky, celulitida, vředy či bradavice.

Podporuje hubnutí

Tušili jste, že citrusový esenciální olej vám může pomoci zhubnout? Podobně jako esenciální olej z grapefruitu patří mezi účinné silice, které pomáhají hubnutí. Citron obsahuje d-limonen, který podporuje metabolismus, což pomáhá hubnutí.

Čistí organismus

Esenciální olej má na organismus čistící účinky, pomáhá bránit tělo před škodlivými patogeny a podporuje detoxikaci krve a jater. Citrusový olej také stimuluje lymfatický systém, který se vypořádává s toxiny.

Posiluje zdraví dutiny ústní

Jelikož má citrusový olej antibakteriální vlastnosti, působí jako přírodní lék na problémy s dutinou ústní, včetně problémů se špatným dechem. Používá se také k přírodnímu bělení zubů a jako prevence vzniku zubního kazu.

Posiluje imunitní systém

Citrusový olej má antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a pomáhá posílit váš imunitní systém. Je to též jeden z nejlepších esenciální olejů na kašel, jelikož je prospěšný pro lymfatický systém, chrání před škodlivými patogeny a snižuje otoky lymfatických uzlin.

Antimikrobiální pomocník

Studie ukazují, že citronový esenciální olej funguje jako přírodní antimikrobiální látka díky dvěma dominantním sloučeninám, a to limonenu a b-pinenu. Díky tomu je citronový olej účinným nástrojem při čištění. Citrusový olej může být používán k očištění vašeho domova od škodlivých patogenů, jako jsou bakterie, plísně a další škodlivé patogeny. Použití citrusového oleje jako přírodního čistícího přípravku  udržuje váš dům bez konvenčních výrobků, které mohou obsahovat nebezpečné chemikálie.

Protinádorový činitel

Citronové silice mohou mít i protinádorové účinky. Studie potvrzují, že použití citrusových olejů může být možností, jak předcházet vzniku karcinomu prsu.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Daniela

Optimistka, milovnice zdravého stravování, obdivovatelka přírody, umění a literatury.

Podobné články

Back to top button