JídloPrevence

8 potravin, které vám pomohou zvýšit produktivitu

Snad každý ví, že to co jíme, má vliv na naše zdraví, ale nejen na to. Složení stravy ovlivňuje to, kolik máme energie, jak moc jsme unavení a má vliv i na naši náladu. Pokud je složení stravy pestré a vyvážené, vaše tělo nestrádá a vy se cítíte skvěle plní energie. Potraviny mohou mít dokonce vliv na  mozkovou činnost. V dnešním článku se zaměříme na potraviny, které podporují produktivitu. 

Podpora mozkové činnosti

Opravdu existují potraviny, které mají vliv na na mozkovou činnost, paměť a soustředění. Víte, jaké to jsou? Pokud máte pocit, že se nemůžete soustředit, vaše paměť se zhoršuje a rádi byste zdraví mozku podpořili, určitě do svého jídelníčku zařaďte potraviny, o kterých se zmíníme v dnešním článku, mají vliv na produktivitu, soustředění a mozkovou činnost.

Řepa

Mezi první z nich patří řepa. Mezi vegetariány a příznivci zdravého stravování je řepa oblíbenou kořenovou zeleninou a skvělá je i jako podpora produktivity mozku. Obsahuje dusičnany, které jsou přirozeně vyskytujícími se sloučeninami v řepě a podporují zvýšení průtoku krve v těle a tím i mozkovou činnost.

Losos

Losos poskytuje dávku omega-3 mastných kyselin, což z něj dělá špičkovou potravinu ovlivňující duševní zdraví a rovnováhu energie. Tyto zdravé tuky jsou totiž spojeny s rozsáhlým seznamem přínosů pro zdraví, od snížení rizika vzniku zánětu v těle až po podporu zdraví srdce. Výzkum také zjistil, že zvyšování příjmu omega-3 mastných kyselin přímo z potravin, jako je například losos, může pomoci zlepšit vaši paměť a mozkovou činnost.

Brokolice

Existuje spousta důvodů, proč jíst brokolici. Je bohatá na vlákninu a důležité vitamíny a minerální látky. Ale věděli jste, že brokolice může také pomoci udržet váš mozek fit? Brokolice je bohatá na cholin, což je základní živina s mnoha výhodami, pokud jde o podporu mozkové činnosti. Výzkumy naznačují, že cholin se podílí na kognitivním výkonu, vývoji mozku a dokonce má vliv i na paměťové funkce.

Zelený čaj

Šálek zeleného čaje každé ráno může být právě to, co potřebujete k tomu, abyste posílili svou produktivitu. Podle nedávných studií může mít zelený čaj na mozek velmi silné účinky. Jeho užívání je  spojeno se sníženými pocity úzkosti, zlepšením paměti a pozornosti. Extrakt ze zeleného čaje může dokonce pomoci chránit před chronickou únavou.

Vejce

Vychutnejte si k snídani vejce nebo vegetariánskou omeletu. Je to totiž skvělý způsob, jak podpořit produktivitu vašeho mozku. Nejen, že jsou vejce nabitá cholinem, což je základní živina, která dokáže podpořit mozkovou činnost, ale jsou také dobrým zdrojem bílkovin. Studie v  americkém časopise Journal of Clinical Nutrition ukázala, že snídaně s vysokým obsahem bílkovin vedla k větší redukci ghrelinu, hormonu odpovědného za stimulaci hladu, ve srovnání s vysokým obsahem uhlovodíků. To znamená, že zůstanete plnější po delší dobu a tím i plní energie, což podporuje soustředění.

Kvalitní čokoláda

Skvělá zpráva pro milovníky čokolády, tato lahodná sladká dobrota patří na seznam potravin, které zvyšují produktivitu, což vám dává další důvod k tomu, abyste si ji mohli dopřávat. Jedním z důvodů, proč je tmavá čokoláda skvělá pro produktivitu, je to, že obsahuje kofein, který může pomoci při zvyšování úrovně energie a koncentrace. Je také dobrým zdrojem hořčíku, což je důležitý minerál, u něhož bylo prokázáno, že zlepšuje procesy učení a paměť.

Mandle

Mandle jsou skvělým zdrojem vitamínu E, chrání před vlivy stárnutí a podporují mozkovou činnost. Díky konzumaci mandlí zvyšujete hladinu acetylcholinu, což je typ neurotransmiteru, který má vliv učení a paměť.

Sladké brambory

Díky obsahu složitých sacharidů jsou sladké brambory pomalu tráveny, podporují tedy déle pocit sytosti, stabilizují hladinu krevního cukru, jelikož poskytují stálý zdroj energie, která pomáhá zvýšit produktivitu. Sladké brambory jsou dobrým zdrojem vitamínu A a vitamínu C, z nichž oba vitamíny hrají roli v mozkových funkcích.

Nezapomínejte tyto potraviny různě kombinovat a zařadit je pravidelně do vaší stravy, abyste dosáhli tížených výsledků. Stále dbejte na to, aby byla vaše strava vyvážená a pestrá.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button