JídloPřírodní léčbaRady a tipyZdraví

8 zdravých potravin a nápojů, kterými byste se neměli přejídat

Mnoho rad o zdravém stravování vychází z jednoduchého předpokladu: Umírněnost ve všech směrech. To platí i pro zdravé potraviny, jako je brukvovitá zelenina, ryby a avokádo – nic se nemá přehánět.

Zatímco většina lidí může těžit ze zvýšení příjmu zdravých potravin, je možné si i uškodit nadměrným příjmem zdravých potravin.

Kterými zdravými potravinami byste se neměli raději přejídat a proč?

Brukvovitá zelenina

Doporučuje připravit mít talíř z poloviny zaplněný ovocem nebo zeleninou. A jistě, kapusta, brokolice, růžičková kapusta, zelí a další brukvovitá zelenina jsou nabité živinami, jako je folát a vitamín K. Ale mají také vysoký obsah rozpustné vlákniny, která přispívá k nadměrné produkci plynu ve střevech. Jíst příliš mnoho této zeleniny, zejména v množství, na které vaše tělo není zvyklé, může způsobit gastrointestinální potíže.

Kromě toho může brukvovitá zelenina zasahovat do toho, jak vaše štítná žláza používá jód. Jód pomáhá vašemu tělu vytvářet hormony štítné žlázy a hraje roli ve vývoji kostí a mozku během těhotenství a kojeneckého věku.

Potraviny s vysokým obsahem zdravých tuků

Do této kategorie patří avokádo, ořechy a olivový olej. Mají vysoký obsah mononenasycených tuků, což může pomoci zlepšit váš cholesterol a snížit riziko srdečních onemocnění.

Potraviny se zdravými tuky jsou pro vás dobré, když je jíte střídmě, ale jsou nabité kaloriemi, které se rychle hromadí.

Například jedno avokádo obsahuje kolem 322 kalorií a jeden šálek celých mandlí má 828 kalorií.

Mnoho značek balených ořechů je navíc „soleno běžnou kuchyňskou solí a někdy dokonce namočené v rostlinném oleji. To může vést k vysokému krevnímu tlaku a zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Voda s citrónem

Citronová voda je nízkokalorický způsob s nízkým obsahem cukru, jak udělat pitnou vodu osvěžující. Ale citron je kyselý, a může poškodit vaši zubní sklovinu a tím zvýšit náchylnost k zubnímu kazu,

Ze stejného důvodu omezte jiné kyselé ovoce, včetně pomerančů, limetek a rajčat, stejně jako kyselé nápoje, jako je limonáda a pomerančový džus.

Při popíjení citronové vody a jiných kyselých nápojů použijte brčko a poté si vypláchněte ústa. To může pomoci zmírnit případné vedlejší účinky.

Ochucený jogurt

Jogurt je snadno dostupnou svačinou plnou živin, ale některé značky obsahují spoustu přidaného cukru. To platí zejména pro druhy s nižším obsahem tuku, což z nich dělá spíše dezert než svačinu.

Například jeden kelímek nízkotučného broskvového jogurtu obvykle obsahuje 10 gramů přidaného cukru.

Sáhněte raději po obyčejném, nízkotučném jogurt a přidejte vlastní výživné ingredience, jako je ovoce a ořechy.

Instantní ovesná kaše

Oves obsahuje prospěšnou vlákninu, hořčík a zinek. Přesto mnoho značek instantních ovesných vloček zatěžuje cukr.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny

Adekvátní množství vlákniny ve stravě snižuje riziko ischemické choroby srdeční. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří chia semínka, bobule, černé nebo pečené fazole a čočka.

Ale pozor: Jíst příliš mnoho a příliš rychle může způsobit opak zamýšleného účinku a vést k zácpě, plynatosti a nadýmání.

Abyste tomu zabránili, pomalu zvyšujte množství vlákniny, kterou konzumujete, a pijte hodně vody.

Hořká čokoláda

Milovníci tmavé čokolády sáhnou po tyčince pro pomoc antioxidantů, ale nevinná není ani tato zdravější pochoutka. Konkrétně se její kalorie mohou rychle sčítat: Asi 30 g nebo 2,5 čtverečků z typické 90g tyčinky hořké čokolády se 70–85 procenty kakaa obsahuje 170 kalorií. Většina dietologů doporučuje držet se jednoho čtverce (asi 68 kalorií), zvláště pokud chcete zhubnout nebo si udržet váhu.

horka cokolada

Potraviny s vysokým obsahem beta-karotenu

Mrkev, meloun, zimní dýně a sladké brambory mají vysoký obsah beta-karotenu. Beta-karoten je antioxidant, který může přispět k imunitě a snížit riziko srdečních onemocnění a rakoviny, a hraje roli ve zdraví zraku a očí.

Ale potraviny s vysokým obsahem beta-karotenu obsahují pigmenty, které mohou zbarvit vaši pokožku do žluta nebo do oranžova, což je stav zvaný karotenémie. K odbarvení obvykle dochází na silných oblastech kůže, jako jsou dlaně a chodidla. Je to způsobeno „nadměrnou“ a „dlouhodobou“ konzumací žlutě nebo oranžově zbarvených potravin bohatých na karoten, což obvykle znamená více než 30 miligramů (mg) beta-karotenu denně. Je nepravděpodobné, že tento stav povede k nějakým vážným následkům.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button