Jídlo

Proč a kdy do svého jídelníčku zařadit Buddhovo ovoce?

Slyšeli jste někdy o Buddhově ovoci? Jedná se o plody stromu siraitia grosvenorii, který roste v Číně. V čem je toto ovoce výjimečné a proč ho přidat do svého jídelníčku?

Původ názvu mnišského ovoce

Pro zelené plody, které po usušení změní barvu na hnědou, se používá řada označení. Kromě názvu Buddhovo ovoce se o nich mluví také jako o mnišském ovoci (monk fruit) a Arhatově ovoci. V Číně je známo pod názvem Luo-cha-kuo. Název rostliny, ze které Buddhovo ovoce pochází, byl odvozen od jména britského fotografa Gilberta Grosvenora, jenž byl editorem magazínu National Geographic a spolupodílel se na vědeckých studiích tohoto ovoce. Slovo mnich a Buddha se v názvu ovoce objevilo z prostého důvodu: byli to právě mniši, kdo toto ovoce před stovkami let pěstovali.

Kde se monk fruit pěstuje a jaké má využití?

Sitaltia grosvenorii roste v jižní Číně a Thajsku. Ve volné přírodě roste vzácně. Plody se využívají v tradičním čínském lékařství, vyrábí se z nich sladidlo, které je mnohem sladší než běžný cukr, a také se používají k výrobě teplých a studených nápojů. Protože v oblastech, kde se Buddhovo ovoce pěstuje, se obyvatelé dožívají závratně vysokého věku, často je to připisováno konzumaci právě tohoto ovoce. Nicméně dlouhověkost tamních obyvatel bude spíše výsledkem jednoduché stravy a pohodového a klidného životního stylu.

Jak vypadá Buddhovo ovoce?

Buddhovo ovoce řadíme do čeledi tykvovitých. Rostlina, na které roste, dosahuje výšky od tří do pěti metrů. Jedná se o liánu, jež se šplhá po ostatních stromech a její listy mají tvar srdce. Tyto listy dosahují délky od 10 do 20 centimetrů. Monk fruit má kulatý tvar, v průměru dorůstá do rozměrů od 5 do 7 centimetrů a má hladký povrch. Slupka má na sobě jemné chloupky a má žlutozelenou až zelenohnědou barvu. Uvnitř se nachází dužina, která se může konzumovat čerstvá i sušená.

Vlastnosti Buddhova ovoce

Kdy vám přijde Buddhovo ovoce vhod a kdo by po něm měl rozhodně sáhnout? Dopustit na toto ovoce nedají diabetici a lidé, kteří si hlídají svou váhu. I přesto, že je mnišské ovoce mnohem sladší než cukr, má nula kalorií i sacharidů a nepřispívá ke zvyšování glukózy v krvi. Zároveň nezpůsobuje žádné vedlejší účinky jako jiná sladidla, například plynatost či nadýmání. Jeho konzumace je bezpečná také pro děti a těhotné ženy.

Kdo by se měl Arhatově ovoci vyhýbat?

Protože Arhatovo ovoce patří do čeledi tykvovitých, měli by se mu raději vyhýbat všichni, kdo trpí alergií na tykve, dýně, okurky a melouny. Případná alergie se může projevit:

 • vyrážkou
 • problémy s dýcháním
 • závratí
 • bolestmi břicha
 • zvracením
 • oteklým jazykem

Vyskytne-li se u vás po konzumaci nějaký z výše zmíněných příznaků, raději Buddhovo ovoce již znovu nekonzumujte.

Způsoby používání monk fruit

Jakým způsobem monk fruit konzumovat a které pokrmy si z něj můžete připravit? Ve formě sladidla můžete Buddhovo ovoce přidat do:

 • kávy
 • čaje
 • limonád
 • polev
 • dezertů
 • dresinků a omáček
 • cereálií
 • a dalších pokrmů

Pokud se někdy setkáte s čerstvými plody, určitě je neváhejte ochutnat. Sladidlo z Buddhova ovoce je možné zakoupit v tekuté i sypké formě.

Přestože Buddhovo ovoce je v našich jídelníčcích poměrně novinkou, v Asii se konzumuje od nepaměti a má blahodárné účinky na zdraví. Chcete-li si osladit život, ale zároveň se snažíte vyhýbat cukru, můžete vyzkoušet sladidlo z monk fruit. Oceníte jeho sladkou chuť a zároveň vás příjemně překvapí minimem kalorií a sacharidů.

Zdroj textu: www.health.com, www.medicalnewstoday.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button