NezařazenéOstatní

Jak škodíte životnímu prostředí, a možná to ani netušíte

Možná si myslíte, že víte, jak snížit vaši uhlíkovou stopu – vypínáte světla, když opustíte místnost; chodíte, raději, než že byste jeli autem; používáte znovupoužitelné tašky na nákupy. Přesto je však mnoho věcí, které pravděpodobně děláte, jimiž ubližujete životnímu prostředí, a ani o tom nevíte.

Antibakteriální mýdlo

Doufáme, že stále ještě nepoužíváte antibakteriální mýdlo, protože je významným faktorem vzniku super-brouků odolných vůči antibiotikům a je škodlivé pro životní prostředí. U chemikálie triclosan, která je aktivní ingrediencí ve většině antibakteriálních mýdlech, bylo zjištěno, že vytváří dioxin při vystavení slunečnímu záření a chloroformu a pokračuje navršování v přírodě. Jakmile se jednou dostane do přírody, může zapříčinit narušení fotosyntézy řas.

Čistící prostředky plné chemikálií

Chemikálie v domácích čistících prostředcích škodí životnímu prostředí několika způsoby, ať už jsou vypuštěné do vzduchu nebo vylité do záchodu, vždy prosáknou do vodního systému. To škodí vzduchu jak vevnitř, tak vně našeho domu a přispívá se jak k znečištění vody, tak i vzduchu. Tyto chemikálie mají neblahé toxické a reprodukční vlivy na vodní druhy a současně i na vodu, kterou pijeme. Také přispívají ke globálnímu oteplování a ničí drahocenný ekosystém.

Ženské hygienické potřeby

Ženské hygienické produkty představují mnoho vážných zdravotních rizik pro vás i životní prostředí.

Podle jednoho výzkumu každá příhodná hygienická vložka obsahovala ekvivalent čtyř plastových tašek. Mnoho studií dokázalo škodlivost plastických chemikálií, včetně substancí jako je Bisfenol A, který může zapříčinit narušení embryonálního vývoje a zvýšit riziko několika druhů rakoviny. Ftaláty, jež dávají plastovým tamponovým aplikátorům hladký povrch, jsou spojované s dysregulací genové exprese a Bis(2-ethylhexyl) ftaláty, které přispívají k četným poškození orgánů. Plastové a jiné syntetické materiály ke všemu znemožňují proud vzduchu, tím zadržují teplo a vlhko, potencionálně přispívající ke kvasinkovému nebo bakteriálnímu růstu ve vaginální oblasti.

Asi tomu není žádným překvapením, že menstruační produkty představují mnoho rizik pro vaše tělo i životní prostředí. Za celý život použije žena tisíce hygienických potřeb. Všechny ty pesticidy a plastové chemické složky jsou vypuštěné do životního prostředí. Pokud jedna vložka je rovna čtyřem plastovým taškám, a už víme jaký ničivý dopad mají tyto tašky, představce si, jak moc dokáže jen jeden člověk přispět k devastaci našeho životního prostředí.

To však neznamená, že byste měli přestat užívat hygienické potřeby. Jen se ujistěte, že kupujete organické, látkové vložky vyrobené z bavlny, konopí nebo dokonce bambusového vlákna. Při dnech s větším proudem nebo ve dnech, kdy jste extra aktivní, můžete zkusit menstruační kalíšek vyrobený z přírodních, netoxických materiálů, jako je gumová pryž.

Sbírání psích exkrementů

Rozhodně neobhajujeme, abyste nechávali psí exkrementy se povalovat kolem. Co však byste neměli dělat, je sbírat exkrementy pomocí plastových sáčků. Je to lehčí varianta, než nabírat hovínka papírovým táckem, ale papírové pytlíky s těmito tácky jsou skoro u každého koše, takže můžete nejen zdarma posbírat po vašem miláčkovi, ale i ušetříte životní prostředí od zbytečného znečištění.

Zbytečně zapnutý monitor

Mnoho lidí věří mýtu, že je lepší nechat počítač pouze ve spánkovém režimu, než ho plně vypínat každý den. Pravda však je, že byste měli vypínat váš monitor, pokaždé, když budete pryč déle jak dvacet minut.

Užívání bělených kávových filtrů

Možná si myslíte, že když mohou jít kávové filtry po použití přímo do kompostu, netvoří jejich užívání žádnou škodu. Pokud však užíváte bělený druh, může to přispět vážné škodě. To je proto, že většina je bělená pomocí chlóru a obsahují dioxiny, známé toxiny. Navíc jsou často vyrobeny z nerecyklovaného papíru. I na toto však existuje jednoduché řešení. Začněte používat hnědé kávové filtry, jež jsou vyrobené z recyklovaných materiálů, nebo znovupoužitelné z nerezové oceli či jemné látky.

Splachování záchodu

Splachování záchodu pokaždé, když jdete na malou, významně škodí životnímu prostředí. Mnoho lidí ani netuší, proč jsou na veřejných záchodech dvě splachovadla (malé na málo vody při malé potřebě, nebo naopak velké pro vypuštění hodně vody). Pokud snížíte o jedno nebo dvě spláchnutí týdně, bude to mít významný dopad na životní prostředí, díky vodě, kterou spotřebujete.

Také pamatujte, že i když něco spláchnout můžete, neznamená to, že byste měli. Věci jako tampony, aplikátory a jisté druhy ubrousků, se nerozpustí jako toaletní papír – namísto toho se usadí nebo zacpou potrubí, čímž mohou přispět k vytvoření škodlivých kanalizačních úniků.

Konzumace ryb z farem

Konzumací ryb z farem škodíte nejen sobě, ale i životnímu prostředí. Ryby z farem jsou totiž často krmené antibiotiky a jinými léky. To znamená, že jídlo, které ryby nesnědí, klesne na dno a rozpustí se ve vodě. Řasy jsou také běžné na rybích farmách a mohou se vyvinou na rudý příliv a škodit i jiným druhům.

Pobřežní chov ryb, ať už sebelépe zajištěný, přináší nebezpečí úniku ryb, které mohou roznášet nemoci do přírodního ekosystému. Okolo pětiny světových mangovníkových lesů již bylo takto zničeno kvůli krevetím farmám v Asii. Divoké ryby jsou součástí propojené sítě, což znamená, že slouží jako potrava jiným druhům, chrání povodí, pomáhají ekosystému a poskytují živobytí tradičním rybářským komunitám.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button