Rady a tipyZdraví

6 důvodů, proč byste neměli podceňovat léčivé vlastnosti slunečního světla

Lidé tráví venku stále méně a méně času. Obzvláště v zimním období je slunečního světla méně a je důležité využít každý moment k tomu, abyste na sebe nechali dopadat sluneční paprsky. Jejich léčivé vlastnosti jsou až příliš podceňované. Výhody slunečního záření jsou přitom neuvěřitelné a je třeba si uvědomit, že by bez nich nebylo přežití na Zemi prostě možné.

Sluneční světlo

Sluneční světlo je elektromagnetické záření vydávané Sluncem. Jde o jasné světlo a sálavé teplo, které často označujeme jako sluneční svit. Jednou z konstant života je východ slunce a dodání tepla na povrch planety. Pro lidské bytosti je sluneční svit kritickým prvkem zdraví. Naše tělo potřebuje sluneční paprsky k produkci určitých sloučenin a má také vliv na desítky psychických a fyzických systémů.

Důležitost slunce

Hlavní výhody slunečního světla

Zlepšuje zdraví kostí

Sluneční záření stimuluje produkci vitamínu D v pokožce , který je nezbytný pro prevenci osteoporózy a ztráty minerální hustoty kostí v průběhu stárnutí.

Posiluje funkci mozku

Pravidelné změny hladin hormonů a klidná a uvolněná mysl mohou pomoci zlepšit zdraví mozku a zabránit některým neurodegenerativním onemocněním. Přirozené světlo také pomáhá zlepšit váš spánek, náladu a životní styl.

Reguluje spánek

Sluneční světlo pomáhá tělu uvolňovat serotonin, zatímco tma nabádá tělo k uvolňování melatoninu, který může pomoci lidem usnout. Bez tohoto cyklu se hormonální uvolňování vašeho těla může zpozdit, což má za následek nežádoucí vedlejší účinky, jako je nespavost.

Zabraňuje infekcím

Výzkum zjistil, že vystavení slunečnímu záření je schopno stimulovat imunitní systém těla, a tím předcházet různým infekcím a patogenům. Toto posílení imunitního systému pozitivně ovlivňuje jak pokožku, tak vnitřní obranyschopnost.

Protirakovinný potenciál

Mnoho studií zmiňuje nedostatek vitaminu D jako faktor vedoucí k výskytu rakoviny. Americká nefrologická společnost uvádí, že pravidelné vystavování se slunečnímu záření je spojeno se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva, slinivky, prsu a prostaty. Bylo zjištěno, že vystavení slunci je užitečné také při snižování rizika rakoviny močového měchýře. Pokud však zůstanete na slunci příliš dlouho, vystavení UV záření může zvýšit riziko rakoviny kůže.

Péče o kůži

I když je příliš mnoho slunečního světla špatné, občasné vystavování může pokožce pomoci bránit se proti různým formám zánětů nebo infekcí, jako je lupénka a ekzém.

Rizika vystavení slunečnímu světlu

Jak už většina lidí ví, vystavování se slunečním paprskům by mělo být zažíváno s mírou. Nadměrné množství slunečního záření může mít za následek spálení a dlouhodobější problémy způsobené ultrafialovými paprsky slunce. Dlouhodobá expozice může zvýšit riziko rakoviny kůže a mnoha dalších zdravotních problémů. Může také ovlivnit vzhled a strukturu naší pokožky, zejména s věkem. Stejně jako u všeho, co je důležité pro naše celkové zdraví, je klíčová střídmost.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button