Rady a tipyZdraví

Zbavte se plísně ve vašem domově! Ochráníte tím své zdraví

Zima je pro plísně ideálním obdobím. Méně větráme, často sušíme oblečení ve vnitřních prostorách domu a vlhkost se tak dostává do nejrůznějších zákoutí. Teplo a vlhkost jsou dvě hlavní příčiny vzniku plísní ve vašem domově. Zbavte se tohoto nežádoucího společníka. Ochráníte tím své zdraví, ale i zdraví celé vaší rodiny.

Včasný zásah

Jakmile si plísně ve vašem domově všimnete, je nutné podniknout kroky k jejímu odstranění. S plísní se totiž musí začít bojovat již v zárodcích, abyste se jí opravdu zbavili. Plísně totiž uvolňují výtrusy, které slouží k množení plísní po celém bytě. Čím dříve počáteční plíseň zlikvidujete, tím je menší riziko, že se stihne rozmnožit a o to méně částeček stačíte nadýchat.

Riziko pro zdraví

Z plísní se uvolňují mikroskopické částečky, které dýcháte a mohou způsobit alergické onemocnění. Rizikové jsou především pro malé děti, ale i pro celou rodinu, pokud je plíseň ve vašem domově dlouhodobě. Všímejte si proto v zimě, zda v okolí vašich oken, pod parapetem či za nábytkem nevzniká plíseň.

Nutná prevence

Chránit před vznikem plísně se můžete preventivně. Základem je dostatečné větrání ve vašem domově. Zvláště pokud víte, že se v některé místnosti již plíseň vyskytla, pravidelně ji větrejte. Čerstvý vzduch je základním preventivním opatřením. Snažte se také sušit prádlo v místnostech, které lze dostatečně větrat. Rizikovými jsou také místnosti, ve kterých je mnoho květin. Plíseň se může držet i za nábytkem v případě, že nedostatečně větráte. Pokud je nábytek blízko zdi či rohů, vzduch za nimi neproudí a mohou se zde tvořit plísně.

Když je plíseň na světě

Pokud jste si všimli plísně ve vašem domově, zkuste ji nejdříve postříkat přípravkem proti plísní. Pokud se jedná o plíseň lokální, která není na příliš velké ploše, mohou vám tyto přípravky pomoci. Nechte je působit a poté místnost řádně vyvětrejte a rozhodně v ní daný den nespěte. Pokud je však plíseň na větší ploše, doporučujeme nejdříve použít kýbl s teplou vodou a místa otřít hadrem, přes ústa použijte roušku, abyste spóry plísně nevdechovali. Po otření na místa aplikujte přípravek proti plísním a nechte místnost řádně vyvětrat. Hadr poté vyhoďte a v domácnosti už jej nepoužívejte.

Pravidelná kontrola

Nutné je však i nadále místa, kde se tvořila plíseň, pravidelně hlídat. Plíseň se totiž snadno vrací zpět a na některých místech je nutné ošetření provést několikrát. Doporučujeme v rizikových místnostech dostatečně větrat, ale také topit, nesušit v ní prádlo, odstranit z místnosti veškeré květiny a nábytek trochu odsunout od zdi. Pomoci vám mohou i lapače vlhkosti. Chraňte se tak před plísní preventivně než znovu zaútočí, ochráníte tím zdraví celé rodiny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button