HubnutíRady a tipyZdraví

Vedou vás k redukci váhy ty správné důvody?

Není žádným tajemstvím, že vyvážená a zdravá strava může přinést mnoho zdravotních výhod, včetně sníženého rizika chronických onemocnění, jako je cukrovka a srdeční onemocnění, regulovat vaši náladu a podporovat zdravou váhu.

To jsou jen některé z mnoha důvodů, proč se snažit zlepšit své stravovací návyky.

Na druhou stranu, držení extrémních diet nebo přílišné omezování stravy může mít také negativní důsledky pro zdraví a pohodu.

Co od této diety očekávám?

A buďte opatrní, pokud vás odpověď zavede ke konkrétnímu číslu, které se může nebo nemusí objevit na vaší váze. Při dietě bychom se měli zaměřit spíše na zlepšení zdravotního chování, jako je lepší výběr potravin nebo větší fyzická aktivita, než se zaměřovat pouze na měřítko.

Ztráta hmotnosti jako měřítko opravdu není skvělý způsob, jak určit, zda je někdo zdravý nebo ne.

Zdraví nevypadá pro každého stejně a zdraví není určeno určitým číslem nebo velikostí oblečení. Můžete sledovat zdravé návyky a změnit své zdraví k lepšímu, i když nezhubnete.

A co víc, zaměření pouze na cíl hubnutí nemusí udržet váš zájem nebo motivaci příliš dlouho, zvláště pokud vás odrazuje tempo nebo množství, které ztrácíte – nebo co musíte udělat, abyste toho dosáhli.

Jak reálný je můj cíl?

Naše těla jsou různorodá. Vždy byli a vždy budou. Módní, omezující nebo extrémní diety často vedou k myšlence, že mohou změnit vaše tělo.

Pokud však musíte jít do stále drastičtějších opatření nebo extrémů, abyste si udrželi určitou tělesnou velikost nebo úbytek hmotnosti, pak vaše dieta – nebo tato budoucí dieta – může být pro vás toxická nebo nebezpečná.

Víme, že snahy o úmyslnou manipulaci s velikostí těla nejsou pro velkou většinu lidí udržitelné. Odpoutat se od této motivace je pochopitelně opravdu těžké, zvláště ve společnosti, která si cení štíhlý ideál.

cinka-metr-dieta

Jaká je vaše definice zdraví?

Vaše důvody pro hubnutí mohou být platné. Je to v pořádku, pokud se například jednoduše necítíte pohodlně ve své aktuální tělesné hmotnosti a chcete udělat změnu.

Ale věnujte čas tomu, abyste se skutečně ponořili do hloubky a zeptejte se sami sebe, co od této změny chování, o kterou usilujete, skutečně chcete. Prioritní by mělo být vaše zdraví. Chcete zlepšit kapacitu plic? Cítíte se po ranním probuzení nabití energií?

Polovina hmotnosti člověka je regulována genetikou a druhá polovina je diktována stravovacími a cvičebními návyky. Není to všechno jen o „síle vůle“.

Ale máte pod kontrolou zdravotní chování, jako jsou pravidelné procházky ke zlepšení vaší aerobní kondice nebo udržování pravidelného režimu spánku a bdění, abyste se cítili lépe připraveni na svůj den. Závěr: Přemýšlejte o tom, co pro vás znamená zdraví a jaké chování vás tam skutečně dovede.

Dělá vám tato dieta horší pocit z jídla?

Mezi varovné signály toxické stravy patří nutnost sledovat jídlo, omezovat skupiny potravin, vyhýbat se určitým jídlům nebo dokonce doporučení jíst každý den určité množství některých velmi specifických potravin (jako je zelná polévka nebo vařená vejce).

Důležité je posoudit, jak se při dodržování diety cítíte. Myslíte stále na jídlo nebo jste zaujatí tím, co budete jíst příště nebo co smíte (či nesmíte) jíst?

Není zdravé, aby jídlo zabíralo tolik místa v mozku. Počáteční změny budou samozřejmě vyžadovat přemýšlení – například „přidám si ke snídani kousek ovoce“ – ale neměly by se stát rozptýlením, které vám brání užívat si života nebo zasahovat do práce, jiných povinností nebo vztahů.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button