Rady a tipyZdraví

Co je echinacea a je dobrá pro lidský organismus?

Echinacea je původní severoamerická rostlina. Echinacea, kvetoucí rostlina s růžovo-fialovými okvětními lístky, byla pojmenována pro svůj velký, špičatý lusk, který se podobá šupinám ježka nebo řecky echinos, podle hory Sinaj.. Navzdory nápadnosti lusku se semeny většina zdravotních přínosů rostliny pochází z kořenů, listů a květů, které lze vyrábět jako doplňky nebo vařit jako čaj.

Prokázané účinky

Echinacea má slibnou pověst: Může stimulovat imunitní systém, může mít také protizánětlivé, antivirové a antimikrobiální účinky. Echinacea by mohla zkrátit délku nachlazení nebo závažnost jejích příznaků.

Zatímco důkazy o účinku echinacey na COVID-19 jsou stále velmi omezené, ukázalo se, že specifická dávka Echinacea purpurea může mít účinek v prevenci infekcí dýchacích cest, včetně COVID-19. Echinacea může snížit virovou zátěž. Je potřeba další výzkum, ale mohl by pomoci jako součást prevence COVID-19.

Ukázalo se, že echinacea také může pomoci v boji se stavy úzkosti. Její uklidňující účinky nejsou příliš silné.

Rizika užívání echinacey

Echinacea může být kontraintuitivně riziková pro lidi s autoimunitními problémy. Lidé s roztroušenou sklerózou by se jí měli vyhýbat, protože její potenciál posílit imunitu může způsobit problémy již tak přestimulovanému imunitnímu systému.

Echinacea by mohla zhoršit některá autoimunitní onemocnění, která postihují kůži.  Imunosupresivní účinky některých léků předepsaných pro tyto stavy mohou být ovlivněny potenciální imunostimulační aktivitou echinacey.

Echinacea se nedoporučuje během těhotenství nebo kojení, ale je to spíše důvodů neprozkoumání účinků echinacey.

Lidé, kteří jsou alergičtí na echinaceu, by ji neměli užívat. Pokud jste alergičtí na příbuzné rostliny, jako jsou sedmikrásky, ambrózie, měsíčky nebo chryzantémy, můžete mít vyšší riziko alergie na echinaceu.

Zdroj obrázků: Pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button