Rady a tipy

Co by měla obsahovat přírodní lékárnička?

V minulosti nebylo běžné užívat léky a další komerčně vyráběné pilulky. Lidé se léčili s pomocí bylinek a přírodních zdrojů. My v dnešní době máme na výběr. Je na vás, zda si zvolíte průmyslově vyráběná léčiva, která sebou nesou řadu rizik či zda se obrátíte na přírodní zdroje. Podívejte se dnes s námi na to, co by měla obsahovat vaše přírodní lékárnička, kterou byste měli mít vždy doma po ruce.

Domácí bylinná lékárna

Ve vaší domácí přírodní lékárničce, by měly být především byliny, rostliny a esenciální oleje, které pomáhají v akutních případech, ale zvláště ty, které budete potřebovat nejčastěji. Záleží na tom, co vás trápí nejčastěji, zdali jsou to drobná říznutí, bolesti hlavy či nachlazení. Volba přírodních léků do lékárničky bývá často velmi individuální.

Drobné ranky, říznutí

V lékárničce by určitě neměly chybět byliny, které pomáhají při drobných zraněních, ve chvílích, kdy se odřete, říznete či škrábnete. Hojení podporuje řebříček či měsíček. Stačí mít tyto dvě bylinky nasušené. Následně je přelít horkou vodou a aplikovat na postižená místa. Později v zatáhnutí drobných ran pomáhá také heřmánek.

Na popáleniny

S popáleninami si hravě poradí aloe vera. Ve své lékárničce můžete mít gel z aloe nebo sáhnout po živé rostlině, která by vám v domácnosti neměla chybět. Pomoci vám mohou i éterické oleje, které zklidňují, například levandulový olej.

Při bolesti zubů a hlavy

Při bolestech hlavy vyzkoušejte esenciální levandulový olej či mátový. Potírejte si s ním spánku. K tomu všemu si dopřejte čaj z hřebíčku. Od bolesti hlavy pomáhá také cedrový esenciální oleje, který si nakapejte na kousek látky a přiložte na čelo. Na bolest zubů je opravdu skvělý hřebíček, ať už si z něj připravíte výluh či si zub pomažete esenciálním olejem z hřebíčku.

Nachlazení

Při nachlazení určitě oceníte nasušený zázvor, hřebíček nebo tee tree olejíček, který pomáhá od nepříjemného kašle. Posilujte imunitu s pomocí česneku, medu a citronu. To vše můžete mít v podobě esenciálních olejů.

Zácpa

V lékárničce by neměla chybět ani první pomoc na zácpu, která trápí mnoho osob. Na tu zaručeně platí sušené švestky. Z nichž vypijte výluh a snězte je. Pomoci vám mohou i sušené třešně a celkově sušené ovoce je při zácpě vhodné pojídat. Naopak při průjmu vypijte špetku muškátového oříšku s vodou, pomáhají i sušené borůvky či odvar z březového listí.

Nevolnost

Při pocitech nevolnosti, kdy je vám na zvracení nejvíce pomáhá kandovaný zázvor či zázvorové bonbony. Zázvor žaludek uklidňuje a je vhodný jej pojídat i během těhotenství. V případě nevolnosti pomáhá i máta peprná, která uklidňuje žaludek. Pomoci vám může i čaj z čerstvé bazalky, který si oslaďte, chutná skvěle.

Při problémech s močovými cestami

Skvělou volbou při jakýchkoliv problémech s močovými cestami jsou brusinky. Jezte ty neslazené pravidelně každý den. Pomoci vám může i koupel z jitrocele, do které se budete pravidelně nakládat.

Velkou výhodou je, že většinu z těchto bylinek a rostlin si můžete nasbírat venku v přírodě. Počkejte na léto a dopřejte si bylinkovou procházku, která zaplní vaší přírodní lékárničku. Obraťte se zpět na přírodu a necpěte do svého těla pouze farmaceutické produkty.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button