OstatníRady a tipy

Slunečnice nejen pro olej

Tato rostlina je původem z Ameriky a je to jedna z nejznámějších rostlin po celém světě. Tyto vysoké krásky jsou dokonalým symbolem léta.

Slunečnice má velké nesčetné možnosti využití. Každý dozajista zná a používá slunečnicový olej, který se vyrábí ze semen, ale užitečná je celá rostlina.

Slunečnicová semena jsou vynikajícím zdrojem vitamínů ( E, B1, B6, B3), minerálů (měď, mangan, selen, fosfor, hořčík) a kyseliny listové.

Poskytují tělu především protizánětlivé a detoxikační účinky, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, podporují činnost srdce a mají pozitivní vliv na soustavu nervovou.

Lze je konzumovat syrové nebo pražené. Můžete je přidat například do různých zeleninových salátů.

Mouka ze semen má vysoký obsah bílkovin a celou řadu minerálních látek a stopových prvků ( thiamin, kyselina pantothenová, hořčík, zinek a měď). Je bezlepková a je to dobrá náhrada například mouky mandlové. Můžete ji použít na pečení (chleba, sušenky, vdolky, lívance).

Kořeny – topinambury (slunečnice hlíznatá) – lze upravit pečením, smažením nebo dušením. Hodí se i na výrobu kaše.

Stonky – jsou podobné celeru

Listy – můžete konzumovat za syrova – přidáním do salátů, nebo je upravit jako špenát.

Přírodní barvivo

Slunečnicové lístky lze použít jako žluté přírodní barvivo na vlnu, bavlnu, len či hedvábí.

Mýdlo, krémy a svíčky

Slunečnicový olej může být použit na domácí výrobky jako jsou slunečnicové mýdlo, hydratační slunečnicový krém nebo součást olejových svíček.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button