Návod Ostatní

Slunečnice nejen pro olej

Profilový obrázek
Napsáno od Renata Bachtíková

Tato rostlina je původem z Ameriky a je to jedna z nejznámějších rostlin po celém světě. Tyto vysoké krásky jsou dokonalým symbolem léta.

Slunečnice má velké nesčetné možnosti využití. Každý dozajista zná a používá slunečnicový olej, který se vyrábí ze semen, ale užitečná je celá rostlina.

Slunečnicová semena jsou vynikajícím zdrojem vitamínů ( E, B1, B6, B3), minerálů (měď, mangan, selen, fosfor, hořčík) a kyseliny listové.

Poskytují tělu především protizánětlivé a detoxikační účinky, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, podporují činnost srdce a mají pozitivní vliv na soustavu nervovou.

Lze je konzumovat syrové nebo pražené. Můžete je přidat například do různých zeleninových salátů.

Mouka ze semen má vysoký obsah bílkovin a celou řadu minerálních látek a stopových prvků ( thiamin, kyselina pantothenová, hořčík, zinek a měď). Je bezlepková a je to dobrá náhrada například mouky mandlové. Můžete ji použít na pečení (chleba, sušenky, vdolky, lívance).

Kořeny – topinambury (slunečnice hlíznatá) – lze upravit pečením, smažením nebo dušením. Hodí se i na výrobu kaše.

Stonky – jsou podobné celeru

Listy – můžete konzumovat za syrova – přidáním do salátů, nebo je upravit jako špenát.

Přírodní barvivo

Slunečnicové lístky lze použít jako žluté přírodní barvivo na vlnu, bavlnu, len či hedvábí.

Mýdlo, krémy a svíčky

Slunečnicový olej může být použit na domácí výrobky jako jsou slunečnicové mýdlo, hydratační slunečnicový krém nebo součást olejových svíček.

Zdroj

O autorovi

Profilový obrázek

Renata Bachtíková

Zanechte komentář

error: