Zdraví

Recept: Vyrobte si léčivý přírodní sirup

Léčivé sirupy zná snad každý, koho někdy trápil kašel. Některé jsou sladké a chutné, jiné pijeme s velkým odporem. Co kdybychom vám ale ukázali způsob, jak si vyrobit vlastní léčivý sirup, kterým zaženete mnoho zdravotních problémů?

sirup

Hlavní složkou v tomto receptu je jablečný ocet. Asi se divíte, proč zrovna jablečný ocet. Ten ale zastupuje funkci alkoholu, který je obvykle používán při výrobě bylinkových léčivých tinktur. Výhoda jablečného sirupu je ta, že není alkoholický a může se tak používat ve větším množství, než tomu bývá u klasických alkoholových tinktur. Stejně jako alkohol, tak i jablečný ocet vytáhne ty nejlepší léčivé látky z rostliny.

Existují dvě metody – studená a horká. My vám představíme obě dvě.

Studená metoda

Naplňte malou sklenici do ¾ vámi zvolenou léčivkou. Bylina může být, jak sušená, tak čerstvá. Zbytek sklenice si rozdělíme na třetiny, který z 1/3 zalijeme medem a z 2/3 octem. Pokud vám vadí ocet, můžete si poměry upravit a přidat více medu.

Všechny ingredience spolu smíchejte a zakryjte nádobu víkem. Směs míchejte každý den po dobu dvou týdnů. Nakonec přeceďte bylinky a sirup do sklenice a uchovávejte na chladném místě, ideálně v lednici.

Horká metoda

U této metody je výhoda ta, že není potřeba tolik času, jako u té předchozí. Poměr bylin, sirupu a medu je stejný jako předtím. Smíchejte bylinky s octem v hrnci a přiveďte k varu. Vařte po dobu 10 -20 minut. Poté sceďte a do ještě teplé směsi přidejte med. Léčivý sirup je hotov. Takto uchovávejte opět ideálně v lednici.

Jaké byliny použít?

Výborná kombinace proti nachlazení je např. kombinace rozmarýnu a šalvěje (poměr 1:1). Jakmile budete pociťovat příznaky nachlazení, ať už je to rýma, kašel či bolest hlavy, pijte 1 čajovou lžičku denně.

Rozmarýn je dobrý na krevní oběh, trávení a stres. Vyhnout by se mu ale měli těhotné ženy. Šalvěj má antibakteriální a protivirové vlastnosti a tymián pomáhá s problémy postihující dýchací ústrojí.

A jaké bylinky zvolíte vy pro váš léčivý bylinný sirup?

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Makawiel

Moje zdraví mi není lhostejné, proto sleduji trendy v oblasti péče a to nejen o zdraví fyzické, ale i duševní. Snažím se získávat nové informace a sleduji nové trendy v oblasti zdravého životního stylu. Velmi ráda zkouším nové recepty a nechávám se inspirovat novými návody a radami.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button