Zdraví

Zelená terapie, aneb návrat k přírodě pro posílení zdraví

Cítíte často úzkost nebo stres? Jste zvyklí začínat den prášky na potlačení špatných psychických stavů? Pokud alespoň na jednu otázku zní odpověď ano, měli byste vyzkoušet zelenou terapii.

Co je zelená terapie

Zelená terapie, známá také pod názvem přírodní terapie, je psychologická metoda, která je praktikována v přírodě či přírodním prostředí. Cílem je propojit vztah mezi člověkem a přírodou, zároveň také pomoci jednostlivcům k překonání psychických obtíží.

Zelená terapie může probíhat ve venkovském i městské prostředí. Skvěle totiž postačí park, farma, zahrada či malý les. Hlavním účelem tohoto druhu terapie je podpoření dobrého duševního zdraví s kontaktem s přírodou.

Druhy zelené terapie

Dobrodružná terapie

Tato terapie zahrnuje fyzické aktivity spolu s psychologickým cvičením. Tento druh terapie se obvykle provádí ve skupinách. Využíván je především rafiting, horolezectví nebo průzkum jeskyní. Tyto aktivity podporují budování důvěry.

Zvířecí propojení

Jak již název napovídá, během zvířecí terapie dochází ke kontaktu se zvířetem. Většinou jde o krmení a hlazení zvířat v otevřených prostorách, například na farmách. Zvířecí propojení pomáhá při tvorbě mobility, přizpůsobení a zlepšení koordinace.

Canisterapie

V tomto případě se jedná o formální terapii, která je vedená profesionálem. Toto sezení je zaměřené na interakci mezi jednotlivce a zvířetem, konkrétně člověkem a psem. Může se vykonávat jak skupinově, tak individuálně.

Farmaření

Do této činnosti spadají veškeré práce, které běžně provádíte na farmách. Můžete pěstovat plodiny, starat se o hospodářská zvířata, udržovat zemědělské plochy a podobně.

Zelené tělocvičny

Jedná se o kombinaci fyzické aktivity propojenou s ochranou životního prostředí. Cílem je ochránit a zachovat přirozený přírodní prostor. Skupinu většinou vede zkušený lektor, který pomáhá při provádění úkolů a používání nástrojů vhodným způsobem.

Zelená pohybová terapie

Zde jde o klasickou fyzickou aktivitu, tedy cvičení, které je vykonáváno na zelených plochách. Jedná se o chůzi, běh, nebo jízdu na kole. Tento druh aktivity většinou vyžaduje vedení vyškoleného instruktora.

Přírodní umění a řemesla

Tato kategorie zahrnuje používání přírodních materiálů jako je dřevo, jíl nebo tráva k vytvoření uměleckých kousků. Můžete vytvořit hezké zátiší do interiéru nebo exteriéru.

Terapie v divočině

V tomto případě jde o přežití v přírodě, především ve skupinách. Hlavními úkoly je turistika a budování přístřešků. Při této terapii je nezbytný pozitivní vztah s přírodou. Díky ní můžete zlepšit zdravé sebevědomí a eliminovat mentální bloky, které vás drží zpátky.

Jak zelená terapie pomáhá

Vybízí k pohybovým aktivitám

Jak již jistě každý ví, pravidelná fyzická aktivita přináší mnoho fyzických i psychických přínosů, která mají okamžitý i dlouhodobý účinek.

Pravidelná fyzická aktivita snižuje:

  • riziko infarktu
  • hmotnost tuku v těle
  • riziko vzniku cukrovky typu 2 a různých typů rakoviny
  • pocity úzkosti – zlepšuje náladu, uvolňuje a navozuje lepší spánek
  • fyzickou nepružnost a tvrdost
Zlepšuje komunikaci

Většina typů zelené terapie se vykonávána ve skupinách. K dobrému fungování je tedy komunikace se členy nezbytná. Práce ve skupinách vám může přinést nejen nové přátelství, ale také vás učit, jak se chovat při určitých společenských jevech. Naučíte se více sdílet své zkušenost a pocity. Zelené terapie se doporučuje především lidem v důchodovém věku, kteří snadno tíhnout k sociální izolaci.

Zdravotní přínosy

Mezi hlavní zdravotní přínosy patří:

  • snížení stresu a úzkosti
  • snížení příznaků ADHD
  • minimalizace skřípání zuby
  • zmírnění deprese

Každý ví, že fyzická aktivita a pohyb v přírodě jsou nejlepšími body ke zdravému životnímu stylu. Proč tedy nezkusit zelenou terapii, která tyto dva body propojuje v jeden a léčí psychickou a fyzickou stránku osobnosti.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button