Zdraví

Naučte se zabránit křečím v nohou

Mnoho lidí trpí na křeče, které se objevují především během noci. Tato bolest je tak intenzivní, že pacienta probudí i uprostřed noci. Křeče obvykle postihují spodní část nohou, tedy lýtka a chodidla. Bolest může trvat několik sekund, u některých případů i pár minut. A dokonce, i když bolest zmizí, napětí svalů může trvat klidně celou noc a někdy i další den. Na křeče trpí jak ženy, tak muži, obvykle ve věku nad 50 let.

Mnoho lidí si však plete noční křeče se syndromem neklidných nohou. Jejích rozdíly jsou následující:

 1. Při syndromu neklidných nohou máte pocit, jak kdyby vašimi nohami procházel elektrický proud. Nohy trochu bolí a vy máte nutkání s nimi neustále hýbat.
 2. Syndrom neklidných nohou nezpůsobuje křeče a silnou bolest, to způsobují pouze noční křeče.

Příčin vzniku křečí v nohou je několik. Nejčastěji jsou způsobeny:

 • Přetrénování svalů na nohách
 • Dlouhým stáním v práci
 • Nesprávným sezením
 • Při sedavém zaměstnání
 • Alkoholismem

Někdy však doprovázejí určité zdravotní stavy, jako:

 • těhotenství
 • dehydrataci
 • Parkinsonovu chorobu
 • cukrovku
 • poruchu plochých nohou

Léčba a prevence

Křeče vznikají vždy z nějakého důvodu. Takže pokud je důvodem například dehydratace, řešení je jednoduché, nepodcenit správný pitný režim. Také mějte vyvážený jídelníček a zaměřte se na správný přísun především draslíku a hořčíku. Před spaním si nezapomeňte lehce protáhnout nohy. Během dne noste spíše ergonomickou obuv, než vysoké podpatky. Mažte si nohy krémem, který obsahuje výtažek z jírovce. Dopřávejte si teplé a relaxační koupele. Dávejte si na postižená místa teplé obklady nebo zkuste akupunkturu.

A co dělat, když vás křeč postihne?

 1. Sedněte si a obě nohy si protáhněte.
 2. Pomalu vstaňte a zatřeste s nohami ze strany na stranu, aby jste zlepšili krevní oběh.
 3. Nohy malými kruhovými pohyby jemně promasírujte.
 4. Pokud bolest neustává, namažte si na ně hořčici.

Pokud vás trápí křeče v nohou, není nic jednoduššího, než vyzkoušet naše rady. Pokud však křeče nepřestávají, navštivte svého ošetřujícího lékaře. Za křečemi v nohou totiž může stát úplně jiný problém.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button