Dům a zahradaRady a tipy

Jak pěstovat cibuli? Je více možností, než se možná domníváte…

Ač je to k nevíře, cibule se dá pěstovat mnoha způsoby. Také existuje spousta možných odrůd, které nabízí pestrou paletu barev. Ne vždy je cibule ze supermarketu lahodná. I z toho důvodu vám přinášíme tento speciál, kde se dozvíte o pěstování cibule nové informace.

Cibule je špičková plodina, kterou můžete do své zahrady zařadit okamžitě. Díky své univerzálnosti slouží jako základ do vaření – od dušených pokrmů, kari, koláčů, polévek, přes saláty a omáčky až po nakládané okurky a konzervy.

Při správném skladování si vlastní cibuli vychutnáte po celý rok – od žluté, bílé a červené až po fialovou šalotku.

Růst, výsadba a správná péče

Cibule roste v průběhu dvou let. V první sezóně vyroste cibule ze semene a poté ze spící cibulky.

Cibule se obecně pěstuje snadno, což zřejmě každý zahrádkář ví. Navíc je to všestranná kulinářská přísada a je tedy i nezbytným doplňkem řady záhonků.

Menší cibulovité rostliny lze také zakoupit již vysazené. Kde? V zahradních centrech.

Cibule má dlouhé vegetační období, takže aby včas uzrála, je potřeba ji zasadit do země, co možná nejdříve, nejlépe brzy na jaře nebo na podzim.

Pro pěstování cibule si vyberte slunné místo v zahradě nebo vyvýšené záhony.

Cibuli svědčí vlhká úrodná půda se spoustou dobře shnilých organických látek, jako je starý kompost.

Rostliny cibule zasaďte 15 cm od sebe a zahrabte kořeny jen těsně pod povrch půdy. Krmte příležitostně tekutým hnojivem.

A jak se semínky?

Semínkům bude skvěle na vlhkém kompostu, kde udržíte vzdálenost asi 1,5 cm, ovšem rychleji poroste cibule ve skleníku. Můžete tak učinit za těchto podmínek i přes zimu, když bude teplota okolního vzduchu mezi 15 – 20 ° C.

Na jaře vysaďte sazenice do zahrady do výborně připravené půdy s určitým rozestupem. Semena lze také zasít na jaře, ale vyžadují slunné nebo částečně zastíněné místo. Semena vyklíčí za 7 – 21 dní.

Cibule se dá pěstovat i z jejích zbytků

Odřízněte spodní část čerstvé cibule – může to být ta, kterou jste vypěstovali ve své zeleninové zahrádce nebo zakoupená v obchodě. Spodek odříznuté cibule by měl být dlouhý cca 2,5 cm. Takto odkrojenou cibuli nechte stranou nahoru zaschnout 24 hodin.

Z každé strany cibule napíchněte párátka a ponořte do sklenice vody, pouze tak, aby byly zakryté kořínky. Díky párátkům by se neměla potopit.

Umístěte na slunný parapet. Během 3-4 dnů by se měly objevit bílé kořeny a na vrcholu zelená nať. Naplňte velký květináč víceúčelovým kompostem s volným odtokem vody.

Vložte takto seříznutou cibuli kořeny dolů a přikryjte zeminou. Pravidelně zalévejte a krmte tekutým hnojivem přibližně každé dva týdny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button