Rady a tipy

Jak ovlivňuje cirkadiánní rytmus váš každodenní život?

Cirkadiánní, někdy též cirkadiální, rytmus je jedním z biorytmů. Jak již jeho název napovídá, trvá přibližně jeden den. Pokud se s tímto rytmem sladíte, váš život bude snazší. Jak na to?

Slaďte své vnitřní hodiny s těmi skutečnými

Cirkadiánní rytmus si můžete představit jako vnitřní hodiny, které řídí jednotlivé procesy, ke kterým ve vašem těle během dne dochází. S jeho pojmenováním přišel rumunský vědec Franz Halberg, ale tohoto cyklu si byli lidé vědomi již ve starověku. Čím dříve svůj cirkadiánní rytmus sladíte se skutečnými hodinami, tím lépe. Tím hlavním, čím se vaše tělo řídí, je denní světlo. Od toho se následně odvíjí, kdy dochází k produkci melatoninu a dalším tělesným procesům.

Jak si nastavit pravidelný rytmus

Jak docílit toho, že cirkadiánní rytmus bude nastaven správně? Jednoduchým krokem k jeho synchronizaci s časem je nastavení pravidelného rytmu. Jak na to?

  • Vstávejte a choďte spát každý den ve stejnou dobu.
  • Nepodceňujte důležitost pohybu a každý den si dopřejte alespoň krátkou procházku. Pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb mají pozitivní vliv také na vaši náladu.
  • Odložte před spaním telefon z ruky a neusínejte u televize. Modré světlo je zkrátka škodlivé a snižuje produkci melatoninu. Proto si vytvořte večerní rutinu, která bude spočívat v četbě, příjemné koupeli či třeba povídání s členy rodiny.
  • Kofein konzumujte s mírou. Popíjení kávy před spaním může narušit váš spánkový rytmus, proto si poslední šálek dopřejte během brzkého odpoledne nebo maximálně 4 až 6 hodin před spaním.
  • Zjistěte si, co se přirozeně děje s vaším tělem během dne a snažte se toho využít na maximum. Nejhlubší fáze spánku například nastává nejčastěji ve 2 hodiny ráno. Proto se snažte chodit spát před půlnocí. Nejlepších sportovních výsledků dosáhnete s největší pravděpodobností navečer, kdy jsou vaše svaly nejsilnější. Důležité pracovní schůzky a úkoly, které vyžadují stoprocentní soustředění si prozměnu plánujte několik hodin po probuzení, kdy tělo dosahuje nejvyšší bdělosti.

Příznaky a důsledky rozhozeného cirkadiánního rytmu

To, že vaše vnitřní hodiny nejsou v souladu s těmi skutečnými, poznáte poměrně snadno. Nejrozšířenějším znakem nefunkčního a rozhozeného denního rytmu jsou poruchy spánku. Ty jsou nejčastěji způsobeny právě nadužíváním chytrých telefonů a sledováním obrazovek počítačů a televizorů před spaním. Jenomže narušený spánkový cyklus můžem mít v budoucnu mnohem horší následky pro vaše zdraví. Vést totiž může k depresím, obezitě, ale také může být spouštěčem Alzheimerovy choroby. Čím dříve si svůj spánkový cyklus srovnáte, tím lépe.

Ranní skřivani versus noční sovy

Problémy s cirkadiánním rytmem mohou nastat i tehdy, kdy se noční sovy snaží proměnit v ranní skřivany. Cirkadiální rytmus není u všech stejný. Někteří jsou aktivnější večer, jiní po ránu. Nejdůležitější je tak najít si to své správné tempo a dobře naslouchat svému tělu. Nemusíte-li zcela otočit svůj denní rozvrh, nedělejte to. Přeměnit se z jednoho na druhé je cesta na dlouhou trať.

Na co má denní rytmus vliv

Co vše cirkadiánní rytmus ovlivňuje?

  • náladu
  • spánek
  • hladinu krevního tlaku
  • činnost kardiovaskulárního systému
  • činnost střev
  • tělesnou teplotu
  • produkci hormonů
  • vzhled vaší pokožky

Jak je vidět z poměrně dlouhého seznamu věcí, na které má denní rytmus vliv, rozhodně se nevyplatí ho podcenit.

Snažte se naslouchat svému tělu a řiďte se svými vnitřními hodinami. Pro správné fungování cirkadiánního rytmu se vám zcela jistě vyplatí nastavit si pravidelný rytmus a toho se držet nejen ve všední dny, ale také o víkendech.

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button