Prevence

Zdravé tepny podpoří zdraví celého organismu

Pokud si chcete uchovat zdravé srdce, existuje celá řada potravin, které pomohou udržet vaše tepny pružné, snižují krevní tlak a zánět, které ovlivňují kardiovaskulární choroby.

Velké množství potravin obsahuje zdravé tuky, antioxidanty a rozpustnou vlákninu. Tyto látky jsou zdravé nejen pro vaše srdce, ale také podporují zdraví pokožky, vlasů, tvorbu hormonů a absorbci živin. Také podpoří vaši energii.

Které potraviny zařadit do jídelníčku

 • Chřest

Jedna z nejlepších potravin pro vyčištění vašich tepen. Obsahuje velké množství vlákniny, minerálů, vitamínů. Podporuje snižování krevního tlaku a zabraňuje tvorbě krevních sraženin, které mohou způsobovat kardiovaskulární choroby.

 • Avokádo

Každodenní konzumace avokáda vede ke zlepšení hladiny cholesterolu a nezdravých tuků. Obsahuje velké množství bílkovin, vlákniny, vitamínů a antioxidantů.

 • Brokolice

Je zelenina s velkým obsahem vitamínu K, který pomáhá předcházet kalcifikaci a kornatění tepen. Zdravá vláknina pomáhá normalizovat krevní tlak a snižuje stres.

Vláknina a kyselina alfa linoleová v semenech obsažené pomáhají udržet tepny čisté, regulují krevní tlak, snižují cholesterol a zlepšují zdraví srdce.

 • Skořice

Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a zabraňuje ucpávání cév. Skořice je plná antioxidantů, které zlepšují kardiovaskulární zdraví tím, že chrání krev před oxidačním stresem.

 • Kokosový olej

Pravidelná konzumace kokosového oleje může pomoci snižovat tvorbu plaku v cévách tím, že pomáhá převádět cholesterol v krevním oběhu do formy, kterou naše tělo umí zpracovávat. Vysoká koncentrace triglyceridů a kyseliny laurové zlepšuje krevní srážlivost a provádí antioxidační funkce v krevním oběhu. Tyto všechny faktory snižují riziko srdečních onemocnění.

 • Brusinky

Brusinky jsou ovoce bohaté na antioxidanty, které podporují kardiovaskulární zdraví tím, že snižují hladinu cholesterolu.

 • Lněné semínko

Jeden z největších zdrojů alfa linoleové kyseliny. Lněné semínko je známé svou schopností snižovat krevní tlak a zánět, pomáhá udržet tepny zdravé a pružné a zlepšuje celkové zdraví srdce.

 • Zelený čaj

Především Matcha je bohatý na živiny. Obsahuje vysoké množství katechinů a antioxidačních rostlinných fenolů. To vše brání absorbci cholesterolu během trávení. Zlepšuje hladinu lipidů v krvi a pomáhá snižovat blokaci arterií. Poskytuje přirozenou podporu metabolismu, posiluje kardiovaskulární zdraví a podporuje redukční dietu.

 • Ořechy

Ideální volbou jsou mandle, které obsahují vysoké množství mononenasycených tuků, vitamínu E, vlákniny a bílkovin. Vlašské ořechy jsou vynikajícím zdrojem alfa linoleové kyseliny, která pomáhá upravovat krevní tlak, snižovat záněty a udržovat zdravé tepny.

 • Olivový olej

Je bohatý na mononenasycenou kyselinu olejovou, která je známá pro své pozitivní účinky na hladinu cholesterolu a oxidační stres v krvi. Olivový olej také snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

Při nákupu kupujte pouze panenský olivový olej, levnější varianty by mohly být znečištěné při extrakci.

 • Granátové jablko

Antioxidační fytochemikálie přítomné v granátovém jablku chrání oběhový systém před antioxidačním poškozením a krevní sraženinou. Stimuluje produkci oxidu dusného v krvi, jenž podporuje roztahování tepen a reguluje krevní tlak.

 • Špenát

Je plný vlákniny, draslíku a fosfátů. Tyto látky pomáhají snižovat krevní tlak a udržují tepny čisté. Špenát pomáhá snižovat hladinu homocysteinu, který je rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění, jako je například ateroskleróza.

 • Meloun

Je to vynikající zdroj aminokyseliny L – citrulinu, která udržuje tepny čisté, snižuje krevní tlak a záněty, stimuluje produkci oxidu dusného, jenž zlepšuje zdraví tepen a krevní tlak.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button