Prevence

Objevte účinky zlatobýlu obecného na vaše zdraví

S touto bylinou se za svůj život setkal snad každý člověk žijící v Čechách minimálně jednou. Výskyt zlatobýlu obecného, též celíku, je u nás velmi častý. Potkáte jej na pastvinách, pasekách na okrajích lesů. Je to bylina, která je pro nás velmi běžnou, ale o jejich účincích na lidské zdraví mnoho lidí ani neví.  

Vytrvalá bylina

Zlatobýl obecný je vytrvalkou, která dorůstá výšky až jednoho metru. Zdobí ji žluté kvítky, a to v období od července do října. Lidově se jí přezdívá také žlutá metla, celík, zlatobejl či svalník. Tuto bylinu byste objevili v mnohých koutech Evropy, ale i v Asii a Severní Americe. Zlatobýl miluje slunečné svahy a světlé lesy.

Sbíráme zlatobýl

Se sběrem zlatobýlu to je snadné. Sběr probíhá od srpna do září, v období, kdy bylina kvete a je v ní nejvíce síly. Sbírá se nať, která se v době květu stříhá asi v polovině rostliny. Pokud si budete chtít zlatobýl nasušit sami doma, doporučujeme svázat zlatobýl a zavěsit ho do stínu, důležité je, aby teplota při sušení nepřekročila 40 stupňů. Bylina po nasušení příliš nevoní a má svíravou chuť. Nezapomeňte ji uchovávat v uzavřených, nejlépe tmavých, nádobách, které nepropouštění vlhkost ani světlo. Droga se za dobu svého sušení zmenší až pětkrát od původního vzhledu.

Zlatobýl a zdraví

Zlatobýl obecný obsahuje hořčiny, třísloviny, silice, saponiny, atd. Působí jako protizánětlivý pomocník a urychluje hojení ran. Připravit si můžete ze zlatobýlu čaj. Ve zdravých výživách či v lékárně čaj ze zlatobýlu také seženete, ale domácí bývá kvalitnější a máte nad ním plnou kontrolu. Čaj ze zlatobýlu léčí onemocnění (i krvácení) střev, pomáhá vylučovat vodu z organismu, pije se při poruchách látkové výměny, díky svým svíravým účinkům se používá také při průjmech. Doporučuje se také pít při onemocnění ledvin a močového měchýře. Důležité je, abyste věděli, že zlatobýl váš organismus odvodňuje a má ochlazující účinky. Pokud potřebujete, aby zlatobýl na vaše tělo opravdu působil, dopřávejte si nálev z něj pravidelně. Do své ozdravné kúry můžete zařadit také koupele se zlatobýlem.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button