JídloPrevenceZdraví

Oregano představuje nejen výborné dochucovadlo, ale také velmi zdravou bylinku

Oregano patří mezi oblíbené bylinky v kuchyni. Každý milovník vaření ví, že se dá použít k mnoha pokrmům, například při přípravě pizzy, těstovin, rajčatových omáček apod.

Oregano je kromě toho také bylinkou nabitou mnoha zdraví prospěšnými látkami. Ačkoli se ho při vaření používá málo, i tak může být v jedné lžičce obsaženo 8 % denní potřeby vitaminu K, a to není málo.

Oregano je bohaté na antioxidanty

Volné radikály, nacházející se v lidském těle, způsobují mnohá onemocnění, včetně rakoviny. Proti volným radikálům bojují antioxidanty, které jsou obsažené v mnoha zdravých potravinách, včetně oregana.

Pomáhá v boji s nepřátelskými bakteriemi

Oregano obsahuje určité sloučeniny, které mají silné antibakteriální vlastnosti. Esenciální olej z oregana se zdá být účinný v boji s některými kmeny bakterií.

Snižuje účinky virových infekcí

Oregano dokáže chránit nejen před bakteriemi, ale také před viry. Zejména karvakrol a thymol jsou dvě sloučeniny v oreganu, které jsou spojovány s antivirovými vlastnostmi.

Oreagano snižuje zánět

Zánět je normální imunitní reakce, ke které dochází v důsledku nemoci nebo úrazu. Je známo, že chronický zánět přispívá k rozvoji nemocí jako je cukrovka, srdeční choroby a autoimunitní onemocnění. Oregano obsahuje karvakrol, sloučeninu, jejíž účinky mohou být protizánětlivé.

Může mít protirakovinné vlastnosti

Díky vysokému obsahu antioxidantů může mít oregano protirakovinné účinky. Antioxidanty mohou nejen neutralizovat poškození volnými radikály, ale mohou také pomáhat při prevenci rakoviny nebo snížit růst rakovinových buněk.

Oregano snadno přidáte do vašeho jídelníčku

Ačkoli je oregano spojováno především s italskou kuchyní, neváhejte ho použít při přípravě omáček, masa neb do salátů.

Oregano je dostupné čerstvé, sušené nebo v podobě oleje.

Zdroj náhledového obrázku: pixabay.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button