PrevenceRady a tipyZdraví

20 tipů, jak se preventivně chránit před nákazou koronavirem

Praktických tipů není nikdo dost, a to zvláště v případech, jedná-li se o lidské zdraví. Šíření nákazy koronavirem COVID-19 se dnes týká každého z nás a je nutné se před nákazou preventivně chránit, a to nejen k ochraně zdraví našeho, ale také našich blízkých a všech osob, se kterými se dostáváme do kontaktu. Snažte se proto o dodržování preventivních opatřeních a eliminujte tak další přenos nákazy.

Základní informace

Koronavirus získal označení COVID-19. K jeho šíření dochází kapénkami, a to vzduchem, rizikové je především kýchání, kašlání, hovor, delší kontakt. Příznaky tohoto onemocnění jsou v mnohém podobné běžné chřipce. Jedná se tedy o zvýšenou teplotu, kašel, dušnost, únava, bolest svalů a dýchací obtíže. Klíčové je pro vás nyní dodržovat preventivní opatření spojená s omezením šíření tohoto viru. Snažte se proto být většinu času doma, je-li to možné, své cesty omezte jen na ty nejnutnější, do práce či obchodu. A dbejte zvýšeně o hygienu.

Tipy:

  1. Noste roušku do práce, obchodu, všude, kde se stýkáte s dalšími lidmi. Nemáte-li roušku, lze použít šátek či šálu, která však dobře přiléhá k obličji.
  2. Důkladně si myjte ruce. Vždy, když přijdete domů, ale i preventivně během dne, ideální je použití dezinfekce, která však není mnohdy dostupná. Ruce mýdlem si myjte pod tekoucí vodou alespoň 30 sekund. Umyjte si pečlivě i konce prstů.
  3. Nesahejte si na obličej, do očí či úst, jste-li venku či s dalšími osobami.
  4. Používejte jednorázové kapesníčky.
  5. Vyhýbejte se místům s vyšším počtem osob.
  6. Posilujte imunitní systém. Dbejte na pestrou stravu, posilovat jej můžete i s pomocí doplňků stravy.
  7. Snažte se pečovat o své zdraví. Udržujte se v dobré kondici, choďte na procházky do přírody, cvičte doma, odpočívejte a snažte se nestresovat.
  8. Pravidelně dezinfikujte často používané věci, například klíče, mobilní telefon, notebook apod.
  9. Nepodávejte si ruce s ostatními.
  10. Snažte se vyvarovat používání MHD.
  11. Místo nákupů si jídlo a potraviny objednejte online. Dnes to jde i s platbou předem a bez jediného kontaktu.
  12. V obchodech na potraviny zbytečně nesahejte, ideální je použití rukavic.
  13. Kupujte jen balené pečivo, pro vaši ochranu.
  14. Zbytečně nesahejte na kliky, dveře apod., především na věci, na které během dne sáhne spousta dalších osob.
  15. Snažte se být co nejvíce doma a setkávat se jen s lidmi, se kterými žijete.
  16. I návštěvy rodiny, babiček, dědečků apod. snižte na minimum. Díky tomu je nebudete vystavovat zbytečnému riziku. Nákup či léky jim lze nechat za dveřmi.
  17. Pracujte z domova, je-li to pro vás možné, popřípadě si vezměte dovolenou.
  18. Snažte se chodit k lékaři jen v neodkladných případech.
  19. Komunikujte. I když budete většinu času doma, komunikujte se svými blízkými s pomocí mobilního telefonu, videohovorů apod.
  20. Nestresujte se a nepodléhejte panice. Důkladná preventivní opatření vás i vaše okolí dokáží celkem dobře ochránit.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Back to top button