PrevenceZdraví

Vše o fenyklovém čaji – jaké zdravotní přínosy má a kdo by se mu měl vyvarovat – 2. část

V první části jsme si pověděli o účincích fenyklu na trávicí trakt, ženské zdraví a hubnutí. Dnes se podíváme, jak užívání čaje může urovnat rozbouřené hladiny hormonů, nebo podpořit funkci srdce.

Silný imunitní systém

Cítit se zdravě můžete pouze se silnou imunitou, která vám pomůže bojovat s bakteriemi a viry. Fenyklový čaj pomáhá předcházet nachlazení, snižuje horečky a zmírňuje bolest v krku. Látky ve fenyklu navíc pomáhá léčit onemocnění horních cest dýchacích, jako je astma, bronchitida a kašel.

Pryč s oteklými oči

Někdy se po špatném spánku můžete probudit s oteklými a bolavými oči. Připravte si šálek fenyklového čaje, namočte do něj vatový tampón a na 10 minut jej umístěte pod oční víčka. Tento osvěžující obklad snižuje otoky a léčí oční infekce, například zánět spojivek.

Hormonální rovnoháva

Zdravá játra vedou ke správné hormonální rovnováze. Nevyvážené bilance způsobuje dlouhou řadu projevů, se kterými si ale snadno poradí fenyklový čaj.

Semínka fenyklu

Silné srdce

Fenyklový čaj je skvělým zdrojem vitamínů a antioxidantů, které vám pomáhají udržovat zdravé srdce. Tyto látky pomohou snížit hladinu nezdravého cholesterolu v krvi a preventivně tak působí před kardiovaskulárním onemocněním.

Zdraví matek

Tento čaj není vhodný jen pro děti, ale doporučuje se i těhotným a kojícím ženám. Fenykl pomáhá zmírnit ranní nevolnost a bolest bradavek. Ponořte tkaninu do výluhu z fenyklu a aplikujte ho na ňadra třikrát denně. 2 až 4 šálky denně navíc pozitivně ovlivní i produkci mateřského mléka. Užívání tohoto čaje by měly nastávající a nynější maminky konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Kdo by si měl dát na fenykl pozor

Pokud jste alergičtí na kořenovou zeleninu, tedy na mrkev a celer, pamatujte, že fenykl vychází ze stejného rodu a obsahuje tedy i podobné látky, které by u vás mohly vyvolat alergickou reakci. Jakmile se projeví otoky a kopřivka, okamžitě přestaňte čaj užívat.

Opatrní by s touto bylinnou měli být i lidé trpící špatnou srážlivostí krve, nebo rakovinou zažívacího traktu. O jeho užívání se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Fenyklový čaj je skvělým pomocníkem proti řadě nemocí. Proto pro všechny případy mějte krabičku fenyklového čaje vždy doma.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button